Η Λιόν ζήτησε επανάληψη σε ματς που ευνοήθηκε!

16:48 15/5/2013 - Πηγή: AEK365

Στον ημιτελικό του Κυπέλλου Γυναικών στην Γαλλία, η Λιόν επικράτησε με 6-5 στα πέναλτι της Μονπελιέ με τον διαιτητή να εκτιμά πως στο τελευταίο πέναλτι των ηττημένων η μπάλα δεν είχε περάσει την γραμμή. Το ριπλέι όμως δεν δικαίωσε τον διαιτητή και η γυναικεία ομάδα της Λιόν, παρότι ευνοήθηκε, ζήτησε να επαναληφθεί ο αγώνας!
Σε ανακοίνωση της η διοίκηση του συλλόγου αναφέρει το εξής: "Η Ολιμπίκ Λιόν επιβεβαιώνει ότι προσφέρει στην Μονπελιέ επανάληψη του ημιτελικού του

Κυπέλλου για λόγους fair play και λαμβάνοντας υπόψιν τις καλές σχέσεις ανάμεσα στους συλλόγους. Όπως έκανε η Άρσεναλ και ο Αρσέν Βενγκέρ το 1999".
Υπενθυμίζεται πως το 1999 ο Αρσέν Βενγκέρ ζήτησε επανάληψη αναμέτρησης με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για το Κύπελλο Αγγλίας, αφού η ομάδα του κέρδισε 2-1 έχοντας πετύχει το δεύτερο γκολ με αντίπαλο παίκτη τραυματία. Ο Νουάνκο Κανού σέντραρε για τον Όφερμαρς, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Αλσατός πήρε το βραβείο fair play από την UΕFA για τη χειρονομία του.