Ήττα με κάτω τα χέρια για τα κορίτσια

21:32 23/4/2014 - Πηγή: AEK365

Χωρίς καμία αντίδραση η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ μέσα στην «καυτή» Νέα Φιλαδέλφεια και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Συγκεκριμένα, η Ένωση πλέον βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-1 στη σειρά των τελικών του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών και χρειάζεται να βελτιώσει την εικόνα της για να φέρει στα ίσα τους αγώνες στο Ρέντη.

Το ματς

Η ΑΕΚ

δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα αυτό να το εκμεταλλευτεί ο Ολυμπιακός και να δημιουργήσει από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ παρουσίασε πολλά προβλήματα σε υποδοχή και μπλοκ με αποτέλεσμα να κάνει εύκολο το έργο των αντιπάλων, οι οποίοι έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ.
Άσχημα μπήκαν τα κορίτσια και στο δεύτερο σετ. Αρκετά λάθη, καθόλου καθαρό μυαλό και άγχος έδωσαν δικαιώματα στις «ερυθρόελυκες», που κατάφεραν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και να κάνουν το 2-0 στα σετ.
Στο τρίτο σετ η Ένωση μπήκε δυνατά. Έδειξε να έχει βελτιώσει αρκετά σημεία στο παιχνίδι της και βρισκόταν κοντά στο σκορ, ενώ πήρε και προβάδισμα στο ξεκίνημα (7-4). Η ψυχολογία των «κιτρινόμαυρων», όμως είχε πέσει και σε συνδυασμό με τα λάθη δεν μπόρεσε να έρθει η ανατροπή, από την στιγμή που χάθηκε και το τρίτο σετ. Πλέον, η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη θα αγωνιστεί για το 2-2 στο Ρέντη.

Τα σετ: 17-25, 17-25, 20-25.

AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 6 (5/12 επ., 1 άσο), Ιβάνοβα (0/3 επ., 17% υπ. - 00% άριστες), Γιακουμή 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιόσοβιτς 5 (5/26 επ.), Τοτσίδου 4 (4/16 επ., 30% υπ. - 15% άριστες), Ρόγκα -λ (46% υπ. - 38% άριστες) / Κρουκ 8 (5/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 21% άριστες), Λαδένη 1 (1/2 επ., 50% υπ. - 00% άριστες), Καββαθά 1 (1/1 επ.)
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 15 (8/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 9 (5/15 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Κις 11 (7/27 επ., 2 μπλοκ), Μονζόνι 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 5 (3/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Κονόμι - λ (47% υπ. - 35% άριστες) / Κωνσταντίνου, Τέζα, Λαμπρούση