19:27 22/12/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE 18η αγωνιστική

Μάντσεστερ Σίτι-Ρέντινγκ 1-0
Γήπεδο: "Etihad"

Η Μάντσεστερ Σίτι επί 90 λεπτά προσπαθούσε να κάμψει την αντίσταση της Ρέντινγκ αλλά δεν τα κατάφερνε και όλα έδειχναν πως η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι θα κάνει "μαύρα" Χριστούγεννα. Αλλά ο Γκάρεθ Μπάρι, ως άλλος μάγος με τα δώρα, λύτρωσε την πρωταθλήτρια Αγγλίας και με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι

έκανε το τελικό 1-0 που κρατά την Σίτι "ζωντανή" στην μάχη του τίτλου. Η Ρέντινγκ δεν άντεξε μέχρι το τέλος και παρέμεινε στην τελευταία θέση.

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κόλο Τουρέ, Ναστάσικ, Ρέκικ (84' Μίλνερ), Γκαρσία (59' Γκαρσία), Μπάρι, Νταβίντ Σίλβα, Γιάγια Τουρέ, Αγκουέρο, Τέβες (74' Σινκλέρ).
Ρέντινγκ: Φεντερίτσι, Γκάντερ, Μαριάπα, Πιρς, Χαρτ (86' Σόρεϊ), Κέμπερ, Λέικεργουντ, Καρακάν (70' Γκάθρι), Ταμπ, ΜακΚάναφ, Πογκρέμπνιακ

Νιούκαστλ-ΚΠΡ 1-0
Γήπεδο: "St. James Park"

Νίκη-ανάσα πέτυχε η Νιούκαστλ καθώς μετά από δυο σερί ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με 1-0 της ΚΠΡ και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις. Το γκολ που χάρισε την νίκη στους γηπεδούχους σημείωσε ο Σόλα Αμεόμπι στο 83ο λεπτό όταν ξέφυγε εξαιρετικά από τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο σουτ νίκησε τον Γκριν. Από την άλλη μεριά η ΚΠΡ, μετά την πρώτη νίκη την περασμένη αγωνιστική, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ο αγώνας της για την σωτηρία γίνεται ακόμα πιο δύσκολος.

Νιουκαστλ: Κρουλ, Κολοτσίνι, Σαντόν, Σίμσον, Γουίλιαμσον, Περτς, Ανίτα, Γκουτιέρες (60' Ομπερτάν), Τιοτέ (77' Μαρβό), Σισέ (61' Αμεόμπι), Μπα
ΚΠΡ: Γκριν, Φέρντιναντ, Χιλ, Νέλσεν, Φάμπιο, Τααράμπ, Γκρανέρο (56' Ράιτ Φίλιπς), Φαουρλίν (79' Ντέρι), Εμπιά, Σισέ (64' Ουγιέ), Μακί

Σαουθάμπτον-Σάντερλαντ 0-1
Γήπεδο: "St. Mary's"

Η Σάντερλαντ ήταν η κερδισμένη στο ντέρμπι της ουράς καθώς έφυγε νικήτρια από το "St. Mary's" επικρατώντας της Σαουθάμπτον με 1-0. Στο 42ο λεπτό ο Σεσενιό έπιασε κακό σουτ αλλά για καλή του τύχη ο Φλέτσερ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την Σάντερλαντ. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν ηρωικά και μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα με την Σαουθάμπτον να υπολείπεται φαντασίας μπροστά στην αντίπαλη εστία και να μένει εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Σαουθάμπτον: Ντέιβις, Κλάιν, Γιοσίντα, Φοντ, Σο, Σνοντερλέν (59' Ντέιβις), Ραμίρες, Κορκ, Πάντσεον (80' Γκάλι), Λάμπερτ, Μαγιούκα (55' Ντε Ρίντερ)
Σάντερλαντ: Μινολέ, Ο' Σι, Κουγιάρ, Ρόουζ, Λάρσον (70' Μπάρντσλεϊ), Γκάρντνερ, Κόλμπακ, Τζόνσον (75' Κάμπελ), ΜακΚλιν, Σεσενιό (88' Βον), Φλέτσερ

Τότεναμ-Στόουκ Σίτι 0-0
Γήπεδο: "Γουάιτ Χαρτ Λέιν"

Χριστούγεννα με γκρίνια και μουρμούρα θα κάνουν στην Τότεναμ καθώς μετά το 0-0 κόντρα στην Στόουκ Σίτι η ομάδα του Λονδίνου έπεσε στην 5η θέση της Premier League. Από την ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας έλειπε ο δυναμισμός στην τελική προσπάθεια με τον Γκάρεθ Μπέιλ να δείχνει ανέτοιμος μετά τον τραυματισμό. Σημαντικός βαθμός για την Στόουκ Σίτι που καταφέρνει τρίτη σερί ισοπαλία.

Τότεναμ: Γιορίς, Βερτόνχνεν, Ντόουσον, Γουόκερ, Κόκερ, Λένον (78' Σίγκουρντσον), Μπέιλ, Ντεμπελέ (85' Πάρκερ), Σάντρο, Αντεμπαγιόρ
Στόουκ Σίτι: Μπέγκοβιτς, Κάμερον, Χουθ, Σόουκρος, Γουίλκινσον, Γουέλαν, Ενζονζί, Εθέρινγκτον (69' Κράουτς), Σότον (64' Γουάιτχεντ), Τζόουνς (66' Ζερόμ), Γουόλτερς

Γουέστ Μπρομ-Νόριτς 2-1
Γήπεδο: "The Hawthorns"

Την πρώτη της νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές πέτυχε η Γουέστ Μπρομ επικρατώντας της Νόριτς με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σνόντγκρας αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος, ο τερματοφύλακας της Νόριτς, Μπαν, ευρισκόμενος υπό πίεση έχασε την μπάλα με τον Γκέρα να καιροφυλακτεί και να κάνει το 1-1. Την νίκη στην Γουέστ Μπρομ έδωσε ο Ρομέλου Λουκάκου στο 82ο λεπτό ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Γκαρίδο και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Για την Νόριτς αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από δέκα αγωνιστικές!

Γουέστ Μπρομ: Φόστερ, Όλσον, Ποπόφ, ΜακΌλεϊ, Τζόουνς, Μόρισον, Μπραντ, Ντόρανς (46' Ντόρανς), Γκέρα (62' Λονγκ), Λουκάκου (84' Ταμάς), Οντεμβίγκι
Νόριτς: Μπαν, Γουίτακερ (55' Μάρτιν), Μπασόνγκ, Τέρνερ, Γκάριδο, Τζόνσον, Σνόντγκρας, Πίλκινγτον, Χούλαχαν (73' Χόουσον), Τετέϊ (86' Τζάκσον), Μόρισον

Γουέστ Χαμ-Έβερτον 1-2
Γήπεδο: "Boleyn Ground"

Αήττητη για έκτη σερί αγωνιστική έμεινε η Έβερτον καθώς πήρε σπουδαία νίκη επί της Γουέστ Χαμ με 2-1 και βρέθηκε στην πρώτη τετράδα της Premie League. Στο 14ο λεπτό η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε όταν ο Κάρλτον Κόουλ με ψιλοκρεμαστό σουτ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Τιμ Χάουαρντ για το 1-0 αλλά η... καταστροφή για τους γηπεδούχους ήρθε στο δεύτερο μέρος σε διάστημα εννέα λεπτών. Αρχικά στο 64ο λεπτό, ο Ανιτσέμπε ισοφάρισε με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μπέινς και τρία λεπτά αργότερα η Γουέστ Χαμ μένει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του σκόρερ της, Κόουλ, με απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα στον Μπέινς. Ωστόσο το ριπλέι δείχνει πως η απόφαση του διαιτητή Τέιλορ είναι αυστηρή. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, στο 73ο λεπτό Όσμαν και Μπέινς συνδυάστηκαν άψογα με τον Πίενααρ να είναι ο τελικός παραλήπτης της μπάλας και να σκοράρει για το 2-1 της Έβερτον που έμελε να είναι και το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν και αυτοί το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκίμπσον στις καθυστερήσεις.

Γουέστ Χαμ: Γιασκελάινεν, Ριντ, Τόμκινς, Ο' Μπράιαν (81' Σπενς), Κόλινς, Νόλαν, Τζάρβις (88' Κόλισον), Τέιλορ, Νομπλ, Ο'Νιλ (58' Μάιγκα), Κόουλ
Έβερτον: Χάουαρντ, Μπέινς, Χάιτινχα, Γιαγκέλκα, Ντεστέν, Νέβιλ (86' Νέισμιθ), Γκίμπσον, Όσμαν, Πίενααρ (89' Οβιέδο), Γιέλαβιτς, Ανιτσέμπε (90' Ντάφι)

Λίβερπουλ-Φούλαμ 4-0
Γήπεδο: "Άνφιλντ"

Δίχως να ζοριστεί η Λίβερπουλ επικράτησε με 4-0 της Φούλαμ και πλησίασε στην πρώτη πεντάδα της Premier League. Μόλις στο 8ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Μάρτιν Σκρτελ με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σβάρτσερ για το 1-0 ενώ στο 36ο λεπτό ο αρχηγός Στίβεν Τζέραρντ εκμεταλλεύτηκε μπαλιά του Ντάουνινγκ για το 2-0. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Τζέραρντ να βρίσκει ωραία τον Ντάουνινγκ και αυτός να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα και τρίτο της Λίβερπουλ στο παιχνίδι. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουίζ Σουάρες με τον Γιώργο Καραγκούνη να αγωνίζεται και στα 90 λεπτά.

Λίβερπουλ: Ρέινα, Τζόνσον, Ενρίκε, Άγκερ, Σουάρες, Τζέραρντ, Ντάουνινγκ, Λούκας (83' Κάραχερ), Σούσο (71' Στέρλινγκ), Σέλβεϊ (74' Άλεν), Σκρτελ

Φούλαμ: Σβάρτσερ, Ρίισε, Χάνγκελαντ, Μπερντ, Μπερμπάτοφ, Καραγκούνης, Ρίτσαρντσον (54' Φρέι), Χιουζ, Ντεγιάγκα, Ρίδερ, Κατσάνικλιτς (46' Ρονταλέγκα)