«Κατέρρευσε» η ΑΕΚ

14:10 7/12/2014 - Πηγή: AEK365

Δεν κατάφερε να πάρει παρουσιάσει το ανταγωνιστικό της πρόσωπο η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ. Η Ένωση έδειξε να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα στην επίθεση και τελικά προδόθηκε από αυτά, γνωρίζοντας την ήττα από τον Διομήδη με 17-25, στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ.
Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη δεν κατάφερε να πάρει το δίποντο,που θα την έφερνε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ

να παρουσιάζει εξαιρετικά στοιχεία στην άμυνα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει τον Διομήδη. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η Ένωση δεν μπορούσε να αντιδράσει επιθετικά και κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με 6 γκολ (3-9). Η ώρα περνούσε και το σκορ παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με 5-10 και τον Γιάννη Αρβανίτη να προβληματίζεται σχετικά μ' αυτό, αλλά και τις κινήσεις θα κάνει στη συνέχεια για να αλλάξει το κλίμα.
Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και παρουσιάσει καλή επιθετική αντίδραση μειώνοντας στα 3 γκολ (7-10),ωστόσο η συνέχεια δεν έμεινε στα ίδια επίπεδα, αφού λίγο η τραγικές αποφάσεις της διαιτησίας, όσο και η επιθετική αστοχία των «κιτρινόμαυρων» έφερε την ομάδα του Άργους να κάνει το παιχνίδι της (8-16). Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει κι έφτασε να μειώνει (16-22), αλλά δεχόταν εύκολα και γκολ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 17-25.

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 17-25.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-2, 3-5, 3-6, 3-9, 5-10 (ημχ.), 7-10, 8-14, 9-17, 12-19, 15-22, 17-25.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 4, Γεωργιάδης 2, Δημοσθένους 1, Νικολαϊδης 2, Κολιούλης, Μπαλάς 1, Τσαούσης, Κατσίκης 5, Παπαδόπουλος Χ., Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ., Χόντο, Χατζηκωνσταντίνου 2, Τσιλιμπάρης Ν., Ακριδόπουλος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 1, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 4, Σιαματάς, Μούγιτς, Νούγκοβιτς 1, Ντάσεβιτς 3, Σαμαράς, Σπέντζος, Ανανιάδης 2, Χαντέλης, Λοϊζος, Μαστορογιάννης 6, Σιμιτσής 5.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 3-5, πέναλτι: 3/3-0/1.