20:58 10/9/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ- 3ος ΟΜΙΛΟΣ- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΗΣΟΙ ΦΑΡΟΕ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ: 0-3
Γήπεδο: Τόρσβελουρ

Με το ένα πόδι στη Βραζιλία βρίσκεται η Γερμανία, που επικράτησε εύκολα με 3-0 των Νήσων Φαρόε.

Στο 5ο λεπτό ο Ντράξλερ παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι τη Γερμανίας, αλλά στο 22' μετά από κόρνερ ο Μερτεζάκερ έκανε το 1-0 εξ επαφής.

Η Γερμανλια δεν πίεσε αλλά στο 53' ο Γκρέγκερσεν έκανε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Οζίλ από τα 11 μέτρα έκανε το 2-0.

το τελικό 3-0 έκανε ο Μίλερ στο 84ο λεπτό.

ΦΑΡΟΕ: Νίλσεν, Γιο.Ντάβιντσεν, Β.Ντάβιντσε, Μπάλντβιντσον, Μπενζάμισεν, Ζουσίτνουσεν, Όλσεν, Γκρέγκερσεν, Χολστ (76' Χάνσον), Ούντσεν (68' Κλετσκάρο), Έντμουντσον (68' Μούριτσεν).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Σμέλτσερ, Λαμ, Μερτεζάκερ, Μπόατενγκ, Κεντίρα, Οζίλ, Ντράξλερ (75' Σίρλε), Μίλερ (85' Σαμ), Κρόος, Κλόζε (79' Κρούζε).

ΑΥΣΤΡΙΑ- ΙΡΛΑΝΔΙΑ: 1-0
Γήπεδο: Ερνστ Χάπελ

Ελπίζει ακόμη η Αυστρία, που νίκησε με 1-0 την Ιρλανδία.

Στο 29ο λεπτό η Ιρλανδία είχε καλή ευκαιρία σε σουτ του Λονγκ, που πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 33' ο Φορντ είπε όχι σε σουτ του Αλάμπα κι έσωσε την ομάδα του.

Τελικά στο 84ο λεπτό, ο Αλάμπα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και χάρισε τη νίκη στην Αυστρία.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Άλμερ, Ντράγκοβιτς, Φουχς, Πρεντλ, Γκάρικς, Αλάμπα, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Κάβλακ (45' Λάιτγκεμπ), Βάιμαν (73' Γιάνκο), Χάρνικ, Μπουργκστάλερ (60' Αρναούτοβιτς).

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Φορντ, Ο'Σέι (49' Κλαρκ), Κόουλμαν, Νταν, Γουίλσον, ΜακΚάρθι, Γκριν, Λονγκ (81' Σάμον), Κιν, Γουόλτερς, Πίλκινγκτον (73' ΜακΚλίν).

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ- ΣΟΥΗΔΙΑ: 0-1
Γήπεδο: Άστανα Αρένα

Δύσκολη νίκη με 1-0 γα τη Σουηδία μέσα στο Καζακστάν, με γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς από το ξεκίνημα του ματς.

Μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Σουηδία, με όμορφο διαγώνιο σουτ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς από πλάγια αριστερά.

Στη συνέχεια οι Σουηδοί έχασαν πολλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν άλλο τέρμα.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σιντέλνικοφ, Κισλίτσιν, Ντμιτρένκο, Σόμκο, Μπαϊζάνοφ (77' Καϊρούλιν), Κορόμπκιν, Γκούρμαν, Νουρνταουλέτοφ, Μπογκντάνοφ, Κιζινιτσένκο (90+2' Σκέτκιν), Φινοντσένκο.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ίζακσον, Νίλσον, Όλσον, Άντονσον, Γιόχανσον, Κατσάνικλιτς, Λάρσον (70' Ντουρμάζ), Σβένσον (87' Κάλστρομ), Έκνταλ, Ελμάντερ (81' Χίσεν), Ιμπραΐμοβιτς.