00:55 9/4/2013 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΒΙΛΛΗ- ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: 2-1
Γήπεδο: Σάντσεθ Πιθχουάν

Δεκάδα έπιασε η Σεβίλλη που επικράτησε με 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο με τον Νεγρέδο να σκοράρει δις.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Σεβίλλη καθώς άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό. Ο Ράκιτιτς εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Νεγρέδο με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 12' το σουτ του Ρέγιες σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ιραϊθόθ, ενώ στο 35' ο Γιορέντε καθυστέρησε και δεν μπόρεσε να σκοράρει μέσα από την περιοχή. Στο 27' ο Νεγρέδο έκανε όμορφη ενέργεια από αριστερά αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Στο 50' ο Ιραϊθόθ είπε όχι σε σουτ του Ρέγιες και στη συνέχεια ο Κόκε αστόχησε, αλλά στο 55' ο Γουρπέγι με κεφαλιά μετά από φάουλ του Γκόμεθ, έκανε το 1-1. στο 61΄και στο 65 ο Νεγρέδο έχασε δύο καλές ευκαιρίες και στο 73ο λεπτό η Σεβίλλη έχασε με δεύτερη κάρτα τον Ναβάρο. Στο 79' και η Μπιλμπάο έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Λαπόρτε κι έτσι στο 89' ο Νεγρέδο με κοντινό πλασέ έδωσε τη νίκη στη Σεβίλλη.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο, Μορένο, Ναβάρο, Φάζιο (66' Περότι), Κόκε (81' Σισίνιο), Μέντελ, Κοντόγκμπια, Ράκιτιτς, Ρέγιες, Ντελ Μοράλ (46' Μποτία), Νεγρέδο.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Γουρπέγι, Εκίθα, Λαπόρτε, Αντέρ, Σαν Χοσέ (46' Ιτουράσπε), Ιραόλα (71' Ραμάλιο), Ντε Μάρκος, Γκόμεθ, Μουνιαΐν, Γιορέντε (46' Αντούριθ).