19:57 1/9/2013 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΣΕΝΑΛ- ΤΟΤΕΝΑΜ: 1-0
Γήπεδο: Emirates

Μπορεί να έχει αγωνιστικά προβλήματα, μπορεί να μην έχει κάνει ακόμη μεταγραφές, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την Άρσεναλ να πάρει το ντέρμπι του Λονδίνου επί της Τότεναμ. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 1-0, με σκόρερ τον Ζιρού και κορυφαίο τον Σέζνι.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Καθόρλα εκτέλεσε το φάουλ, με τον Γιορίς να απομακρύνει, ενώ και στο 6' ο Ισπανός εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. στο 13ο λεπτό το πλασέ του Σολδάδο,

κόντραρε στον Μερτεζάκερ και στο 23' ο Γουόλκοτ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Ζιρού έβαλε την προβολή κι έκανε το 1-0 για την Άρσεναλ. Στο 26ο λεπτό ο Γιορίς απέκρουσε το σουτ του Γουόλκοτ και στο 30' ήταν η σειρά του Σέζνι να πει όχι στον Τάουνσεντ. Ένα λεπτό μετά, το σουτ του Ράμσεϊ πέρασε λίγο άουτ και στο 33' ο Γιορίς έσωσε ξανά την Τότεναμ, καθώς πρόλαβε με τάκλιν τον Γουόλκοτ.

Στο 64ο λεπτό το σουτ του Ζιρού κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ στο 75' ο Σέζνι πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ντεφό και μετά από φάση διαρκείας το σουτ του Γουόκερ πέρασε άουτ.στο 79ο λεπτο ο Ζιρού έκανε το γύρισμα από δεξιά, όμως ο Γιορίς είπε όχι σε σουτ Γουόλκοτ και στη συνέχεια ο Μονρεάλ δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

ΆΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Τζέκινσον, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Ράμσεϊ, Γουίλσιρ (43' Φλαμινί), Ροσίτσκι (79' Μονρεάλ), Καθόρλα, Γουόλκοτ (90+1' Σανιά), Ζιρού

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Γουόκερ, Ντάουσον, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Καπουέ (75' Σαντρο), Παουλίνιο, Τάουνσεντ (75' Λαμέλα), Ντεμπελέ (69' Ντεφό), Τσαλντί, Σολδάδο