Κορυφή για Λεβερκούζεν

23:30 9/9/2011 - Πηγή: AEK365
ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ- ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 1-4 Γήπεδο: SGL Αρίνα Σημαντικό διπλό πέτυχε η Λεβερκούζεν με 4-1 μέσα στην έδρα της Άουγκσμπουργκ και έπιασε κορυφή. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν 3 γκολ μέσα στο πρώτο 25λεπτο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με κοντινή προβολή του Χοσογκάι. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα
για πολύ. Οι «ασπιρίνες» αντέδρασαν άμεσα κι έφεραν το ματς στα ίσια στο 8' με το γκολ του Σαμ. Και σα να μην έφτανε αυτό για την Άουγκσμπουργκ, στο 22ο λεπτό ο Κίεσλινγκ πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων και έκανε το 2-1. Τη νίκη για τη Λεβερκούζεν «κλείδωσε» στο 72ο λεπτό ο Σαμ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Ντερτιγιόκ στο 79' ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γιεντζχ, Κάλσεν-Μπράκερ, Σανκόχ, Ντε Ρεκ, Ντάβιντς, Χοσογκάι, Σινκάλα (62' Ράινχαρντ), Βέρνερ (62' Βέρνερ), Μπάϊερ, Μέλντερς, Μπελινγκάουσεν (77' Μπαχ). ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Κάστρο, Ρέιναρτζ, Τόπρακ, Σχάαμπ, Λ.Μπέντερ (68' Μπάλιτς), Ρόλφες, Ρενάτο Αουγούστο, Μπάλακ (60' Σούρλε), Σαμ, Κίεσλινγκ (75' Ντερτιγιόκ). ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ