20:20 14/12/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 18η Αγωνιστική

Ρεν-Παρί Σεν Ζερμέν 1-3
(67' Αλεσαντρίνι/ 19' Μότα, 51' Ιμπραΐμοβιτς, 90' Καβάνι)

Στο "Ρουτ Ντε Λοριάν" η Παρί Σεν Ζερμέν είχε ένα εύκολο απόγευμα επικρατώντας της Ρεν με 3-1 και ευελπιστεί σε "γκέλα" της Μονακό στο ματς με την Γκινγκάμπ για να αυξήσει την διαφορά της στους πέντε βαθμούς.
Η πρωταθλήτρια Γαλλίας

πήρε το προβάδισμα στο 19ο λεπτό με τον Τιάγκο Μότα. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημίχρονο και στη συνέχεια ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 52' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι αξιόμαχοι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Αλεσαντρίνι στο 67ο λεπτό, όμως ο Έντισον Καβάνι τους... έσβησε τις ελπίδες σκοράροντας στο 90' για το τελικό 3-1.

Αζαξιό- Λοριάν: 1-2
(Αράς 44'-Αμπουμπακάρ 39', Αλιαντιέ 73')

Μεγάλο διπλό με 2-1 πανηγύρισε η Λοριάν επί της Αζαξιό

Η Λοριάν άνοιξε το σκορ με τον Αμπουμπακάρ στο 39ο λεπτό, αλλά στο 44' ο Αράς έφερε στα ίσα το ματς. Τη νίκη στη Λοριάν έδωσε ο Αλιαντιέ με γκολ στο 73ο λεπτό.

Εβιάν-Ρεμς: 1-1
(Μενσά 74'-Αγιτέ 90+1')

Στο 1-1 έμειναν Εβιάν και Ρεμς και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Το 1-0 για την Εβιάν πέτυχε ο Μενσά στο 74ο λεπτό, αλλά στο 90+1' ο Αγιτέ έκανε το 1-1.

Ναντ-Τουλούζ: 1-2
(Τζιλομποτζί 82'-Ντιντό 55', Ακπά Ακπό 71')

Μεγάλο διπλό με 2-1 για την Τουλούζ μέσα στην έδρα της Ναντ.

Η Τουλούζ άνοιξε το σκορ με τον Ντιντό στο 55ο λεπτό ενώ στο 71' ο Ακπά Ακπό έκανε το 2-0. Η Ναντ μείωσε με τν Τζιλομποτζί στο 82ο λεπτό.

Γκινγκάμπ-Μονακό: 0-2
(Μαρτιάλ 5', Κουρζάβα 43')

Στο κατόπι της Παρί παρέμεινε η Μονακό που νίκησε την Γκινγκάμπ με 2-0.

Η Μονακό άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μαρτιάλ, ενώ στο 23' η Γκινγκάμπ έχασε τον Περέιρα με κόκκινη και στο 42' ο Κουρζάβα έγραψε το 2-0.

Νις- Σοσό: 1-0
(Μποτέκ 24')

Σημαντικό τρίποντο για τη Νις που επικράτησε της Σοσό με 1-0.

Η Νις άνοιξε το σκορ με τον Μποτέκ στο 24ο λεπτό και πήρε τη νίκη χάρη σε αυτό το τέρμα.