Σημαντικό διπλό για Ηρακλή

19:25 14/12/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης άλωσε το Ζηρίνειο επικρατώντας με 3-1 του Ηρακλή Κηφισιάς και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα αφήνοντας τη γηπεδούχο ομάδα εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Στα δύο πρώτα σετ οι φιλοξενούμενες είχαν σημαντικές διαφορές τις οποίες όμως έχασαν προς το τέλος...

Στο α' σετ προηγήθηκαν 16-20 και 21-24 με την Κηφισιά να φτάνει στον πόντο (23-24), αλλά η Κυριακίδου τελείωσε το σετ για τον Ηρακλή, ενώ στο β' το 15-21 υπέρ των φιλοξενούμενων έγινε 22-23 με την Βέλλιου να παίρνει δύο δύσκολους πόντους με επίθεση.

Η γηπεδούχος ομάδα παρά το 0-2 δεν άφησε το ματς, επικράτησε πολύ εύκολα στο γ' σετ και έδειξε ικανή για την ανατροπή καθώς στο δ' σετ έφτασε να είναι μπροστά με 14-7, ενώ είχε και κόντρα επίθεση με την Βλαχάκη να καρφώνει άουτ (14-8). Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε η αντεπίθεση του Ηρακλή καθώς με την Στράντζαλη στο σερβίς μείωσε στον πόντο (14-13), και προηγήθηκε με 17-19. Η Κηφισιά πέρασε ξανά μπροστά με 21-20 με επίθεση της Γκουντιμένκο, όμως αυτός ήταν κι ο τελευταίος της πόντος, αφού ακολούθησε χαμένο σερβίς της Γκουντιμένκο, δύο κόντρα επιθέσεις από Παπαστεφάνου, Στράντζαλη κι ένας τυχερός άσος της Λαμπρινής Κωνσταντινίδου.

«Χάσαμε τα δύο πρώτα σετ και μετά παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο. Κι αυτή η πίεση μας βγήκε στο δ' σετ όταν ενώ όλα λειτουργούσαν σωστά, χάλασε η υποδοχή μας, γίναμε προβλέψιμοι στην επίθεση και ήρθε η ανατροπή», είπε προβληματισμένος ο Σπύρος Χουντουμάδης και συμπλήρωσε: «Ήταν το πρώτο ματς που παίξαμε κομπλέ μετά από καιρό, το εξαιρετικό τρίτο σετ μας δίνει κουράγιο, αλλά είναι ανεπίτρεπτο σε τέτοια ματς να μην έχουμε βαθμολογικά οφέλη».

Στον αντίποδα ο Βαλεντίν Μίλεφ έκανε λόγο για ένα «τυπικό ματς γυναικείου βολεϊ με πολλά σκαμπανεβάσματα. Ελέγχαμε το παιχνίδι, πήραμε τα δύο πρώτα σετ αλλά μετά κάναμε πάρα πολλά ατομικά λάθη. Σίγουρα φοβήθηκα στο 14-7 του δ' σετ, αλλά όταν βρήκαμε ξανά την αγωνιστική μας πειθαρχία γυρίσαμε γρήγορα τη διαφορά και τώρα με το τρίποντο που πήραμε πιστεύω θα παίξουμε πιο απελευθερωμένα και σίγουρα καλύτερο βόλεϊ»

Τα σετ: 23-25, 22-25, 25-14, 21-25
Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Κουντουρά 12 (5/6 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Διώτη 16 (10/31 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 15% υπ. - 03% άριστες), Γρηγοράτου 10 (5/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Βλαχάκη 10 (9/21 επ., 1 άσο, 32% υπ. - 26% άριστες), Ντουμιτρέσκου 11 (7/22 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γκουντιμένκο 13 (8/15 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Σάκκουλα -λ (44% υπ. - 41% άριστες) / Γκρέκα, Κορναράκη

Ηρακλής (Μίλεφ): Κωνσταντινίδου Λ. 8 (3 άσοι, 5 μπλοκ), Βέλλιου 8 (6/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Κυριακίδου 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου Ελ. 12 (12/14 επ.), Στράντζαλη 21 (18/42 επ., 3 άσοι, 21% υπ. - 21% άριστες), Παπαστεφάνου 10 (7/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (47% υπ. - 42% άριστες) / Αλτίνη, Καλαϊτζίδου, Δαμιανίδου.