«Λύγισε» η ΑΕΚ

19:23 4/11/2013 - Πηγή: AEK365

Πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με ένα σημαντικό «διπλό», από την Αλεξανδρούπολη. Συγκεκριμένα, η Ένωση γνώρισε την πρώτη της ήττα με 3-1 σετ από τον Εθνικό για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Volleyleague και δεν κατάφερε να πιάσει κορυφή.

Στην Ένωση, μάλιστα υπάρχουν αρκετά παράπονα από την διαιτησία, αφού σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Το ματς

Το

πρώτο σετ βρήκε τις δυο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν τα ηνία. Η ΑΕΚ πίεσε αρκετά, αλλά σε κάποια σημεία έμεινε πίσω στο σκορ κι αυτό ήταν κάτι που της στοίχησε, αφού έδωσε την δυνατότητα στον Εθνικό να αποσπαστεί και να φτάσει στο 1-0 (25-19).
Στη συνέχεια η Ένωση ανέβασε ρυθμό και δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους, οι οποίοι ήθελαν να φτάσουν στο 2-0. Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσίασαν καλή εικόνα σε υποδοχή και μπλοκ κι έτσι δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας στην ισοφάριση (22-25).
Έπειτα, ο Εθνικός και πάλι ανέκαμψε και παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ πάλεψε να ανατρέψει την κατάσταση, δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή. Έτσι, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πήρε προβάδισμα με 2-1 στα σετ.
Το ίδιο ξεκίνημα υπήρξε και στο τέταρτο σετ. Εκεί, οι γηπεδούχοι έδειξαν να ελέγχουν την κατάσταση σε αντίθεση με την Ένωση, η οποία φάνηκε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην άμυνα και στην επίθεση. Στην πορεία, όμως οι «κιτρινόμαυροι» βελτιώθηκαν και έφτασαν να παλεύουν μέχρι το τέλος για να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ (25-25). Κάποια λάθη όμως δεν της επέτρεψαν να ολοκληρώσει την ανατροπή και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-21, 27-25.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς 27π(23/43 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαίλοβιτς 15(12/20 επ, 3 άσσοι), Παπάζογλου 10(4/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κασάμπαλης 2(1/1 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10(10/19 επ), Ανδρεάδης 8(5/8 επ, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 89% υπ)

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 15π. (14/25 επ, 1 άσσος, 74% υπ), Τόρρες 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ, 100% υπ), Γκενς 5 (1/5 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παγιάν 13 (12/22 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 86% υπ), Καλαϊτζίδης 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρέτσης, Ρουμελιωτάκης 9 (8/16 επ, 1 μπλοκ, 86% υπ).