«Λύτρωση» με Μήτρογλου

17:12 18/3/2012 - Πηγή: AEK365

Με δύο γκολ λίγα λεπτά πριν από την λήξη του κάθε ημιχρόνου, ο Ατρόμητος πήρε σημαντικό βαθμό στην έδρα του Λεβαδειακού, με το τελικό 2-2 να δείχνει απολύτως δίκαιο. Ναπολεόνι (15') και Ζησόπουλος (25') σκόραραν για τους γηπεδούχους, Οικονόμου (44') και Μήτρογλου (86') για τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, ο Έλληνας επιθετικός που κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, «έσωσε» τον προπονητή του από τη... γκάφα που έκανε να τον κρατήσει στον πάγκο και στο δεύτερο μέρος ήταν αυτός που έδωσε άλλη ώθηση στον Ατρόμητο για να

φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία, πετυχαίνοντας και το κρίσιμο γκολ. Με αυτόν τον βαθμό οι φιλοξενούμενοι αποκτούν... αέρα 6 βαθμών από τον 6ο Αστέρα Τρίπολης και παίρνουν σημαντικό προβάδισμα για είσοδό τους στα πλέι οφ. Αντίθετα οι γηπεδούχοι παραμένουν λίγο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, πετώντας μεγάλη ευκαιρία να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Για όσους θεωρούν πως το γκολ ισούται με το απόλυτο θέαμα σε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα, τότε το πρώτο ημίχρονο στη Λιβαδειά θα έπρεπε να τους... μάγεψε. Με ποσοστά ευστοχίας που παραπέμπουν περισσότερο σε έναν αγώνα μπάσκετ, παρά σε ματς ποδοσφαίρου, Λεβαδειακός και Ατρόμητος, όσες φορές έφτασαν στα αντίπαλα καρέ, σχεδόν σκόραραν. Και οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά και χωρίς επιθετικούς προσανατολισμούς. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι στην πρώτη καλή στιγμή του ματς, στο 15' κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ναπολεόνι, ύστερα από σου του Ζησόπουλου και κόντρες που ευνόησαν τον σκόρερ. Δέκα λεπτά αργότερα, ότι δεν κατάφερε στο 15' το πέτυχε στο 25' ο Ζησόπουλος. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σουμπίνιο, ένα γυριστό σουτ, έκανε τον ανήμπορο Ιτάνζ να μαζέψει για δεύτερη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα. Ο Λεβαδειακός είχε ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα πολύ γρήγορα και τελειώσει το ματς από το πρώτο μέρος, όμως ο Ναπολεόνι ηττήθηκε στο 37' από τον Ιτάνζ σε τετ α τετ. Και εκεί όπου όλα έδειχναν πως το ματς έτσι θα κυλήσει μέχρι την ανάπαυλα και με τον Ατρόμητο «εξαφανισμένο» από το γήπεδο, μία καλά οργανωμένη επίθεση που ξεκίνησε από τον Τάτο, έφερε τον Οικονόμου στην περιοχή και στο 44' άλλαξε τα δεδομένα του ματς, κάνοντας το 2-1, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν με άλλον αέρα στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γιώργος Δώνης (αποβλήθηκε στην ανάπαυλα με τον Κασναφέρη) προσπάθησε να διορθώσει ένα δικό του λάθος, που είχε αφήσει εκτός ενδεκάδας τον Κώστα Μήτρογλου. Ο πρώτος σκόρερ του Ατρομήτου κλήθηκε να βγάλει τα «κάστανα» από τη φωτιά, ωστόσο η εικόνα των φιλοξενούμενων δεν άλλαζε. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ, ενώ ο Ατρόμητος πίεζε, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 78'για να δούμε μία αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος και ήρθε από τον Μήτρογλου. Μετά από σέντρα του Τάτου, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων έπιασε ένα γυριστό, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Η πίεση συνεχίστηκε και στα υπόλοιπα λεπτά, με τον Παράσχο να κάνει αλλαγές για να «θωρακίσει» την άμυνά του. Ωστόσο αυτό έκλεισε και άλλο τον Λεβαδειακό, με αποτέλεσμα