Με ανατροπή ο Ηρακλής

00:09 23/12/2012 - Πηγή: AEK365

Τεράστια ανατροπή και σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή, που επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με 3-2 του γηπεδούχου Άρη στο κλειστό της Μίκρας.
Οι κυανόλευκοι με όπλο το σερβίς τους (14 κερδισμένοι άσοι απέναντι σε μία από τις καλύτερες υποδοχές του πρωταθλήματος) και πρωταγωνιστές τους Ανδρεάδη, Εφραιμίδη, Τζιουμάκα (ήρθε από τον πάγκο και είχε 25 πόντους), έφτασαν στη νίκη παρόλο που έχασαν εύκολα το πρώτο σετ και στο β' βρέθηκαν να χάνουν με 14-5 (!!!).

Σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε από το σετ ο Κουζούνης, αλλά ο Ανδρεάδης πήγε στο σερβίς στο 17-10 κι έφυγε αφού το σκορ έγινε 17-18 (!), με τον Ηρακλή να το παίρνει στις λεπτομέρειες.
Οι γηπεδούχοι απάντησαν με εμφατικό τρόπο στο γ' σετ, αλλά στο δ' αν και προηγήθηκαν με 16-12, δεν μπόρεσαν και πάλι να βρουν λύσεις με το σερβίς του Ηρακλή.
Στο 20-18 με δύο άσους του Τζιουμάκα ο Ηρακλής ισοφάρισε, στο 21-20 είχαμε άλλους δύο άσους από τον Εφραιμίδη (21-22) και στο 23-24 μια ακόμη άσχημη υποδοχή έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους επικράτησαν εύκολα.
«Δεν υπήρξε θέμα υποτίμησης του αντιπάλου, αλλά σίγουρα έπαιξε ρόλο η απώλεια του β' σετ. Θα δούμε τι φταίει μέσα στις γιορτές γι' αυτά τα νεκρά διαστήματα που έχουμε και θα προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε», ήταν το σχόλιο του Γιώργου Γιάτση μετά το τέλος του αγώνα.
«Αυτή η νίκη ανήκει καθαρά στους παίκτες, δείξανε σπουδαίο χαρακτήρα αν και ο Άρης μας βοήθησε πάρα πολύ... Ειδικά στο β' σετ όπου ήμασταν πίσω και παίζαμε χωρίς το λίμπερο μας. Εκεί ήταν το καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού, Τα παιδιά κάναμε ένα Χριστουγεννιάτικο δώρο στον εαυτό τους, όλοι θα κάνουμε καλά Χριστούγεννα κι είμαι σίγουρος ότι η συνέχεια θα είναι καλύτερη», δήλωσε ο Αντρέι Κράβαρικ.
Διαιτητές: Δεληκωστίδης - Δανιηλίδου
Τα σετ: 25-20, 24-26, 25-16, 23-25, 6-15
Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 18 (15/30 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. - 18% άριστες), Γκιρτζίκης 2 (2/8 επ.), Χαριτωνίδης 3, Κιόσης 13 (5/11 επ., 8 μπλοκ), Τζελάτης 24 (16/32 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (9/22 επ., 1 άσο, 70% υπ. - 45% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (45% υπ. - 30% άριστες) / Τσομπάνογλου, Μποζίδης, Ντίνας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ωρολογάς.
Ηρακλής (Κράβαρικ): Μίκουλα 7 (4/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 32% άριστες), Χατζηπαραδείσης 3 (3/6 επ.), Νοβοσέλατς 2, Ανδρεάδης 9 (5/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 16 (11/21 επ., 5 άσοι, 17% υπ. - 17% άριστες), Κολτσιάκης 10 (10/20 επ., 41% υπ. - 31% άριστες), Κουζούνης -λ (46% υπ. - 46% άριστες) / Κυπριανός 1, Τζιουμάκας 25 (18/34 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Τσιάρας 3 (2/4 επ., 1 άσο).