01:05 16/3/2013 - Πηγή: AEK365

LA LIGA 28η αγωνιστική
Ντεπορτίβο Λα Κορούνια-Θέλτα 3-1
Γήπεδο: "Ριαθόρ"
Ο Χουάν Κάρλος Βαλερόν έδειξε την κλάση του καθώς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της πρώτης νίκης της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια μετά από εννέα αγωνιστικές στο 3-1 επί της Θέλτα. Ο 37χρονος Ισπανός μεσοεπιθετικός έδωσε δυο ασίστ και με την συνολική του απόδοση βοήθησε τους γηπεδούχους να πάρουν τους τρεις βαθμούς και να ελπίζουν σε παραμονή.
Μόλις στο 9ο λεπτό ο Ρίκι από μπαλιά του Βαλερόν έκανε το 1-0 για την Λα Κορούνια

και τα πράγματα για την Θέλτα έγιναν χειρότερα 20 λεπτά αργότερα όταν Άσπας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για χτύπημα στον Μαρτσένα. Αυτό απλοποίησε τα πράγματα για την Λα Κορούνια που πέτυχε άλλα δυο γκολ στην επανάληψη πρώτα με τον Σίλβιο στο 64ο λεπτό και έπειτα με τον Σαλομάο στο 79ο λεπτό, γκολ που προήλθε από την δεύτερη ασίστ του Βαλερόν. Το μόνο που κατάφερε η Θέλτα ήταν να μειώσει με τον Παρκ στο 80ο λεπτό.

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: Αρανθούμπια, Ολίβα, Πάμπλο, Μαρτσένα, Σίλβιο, Μπρούνο Βιλέλα, Λουίς Φερνάντες, Λάμας, Βαλερόν (85' Μπεργκαντίνιος), Αγκιλάρ, Ρίκι (77' Σαλομάο)
Θέλτα: Βάρας, Λάγκο, Ότο, Ντεμίντοφ, Τουνέζ, Ουμπίνα, Μπερμέχο (69' Παρκ), Πράνιτς, Φερνάντεζ (80' Κρον Ντέλι), Ντε Λούκας (56' Ορεγιάνα), Άσπας.