Με το δεξί η Ακτή

20:11 22/1/2012 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- Β' ΟΜΙΛΟΣ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ- ΣΟΥΔΑΝ: 1-0
Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κόπα Άφρικα, η Ακτή Ελεφαντοστού, καθώς επικράτησε με 1-0 του Σουδάν.
Η Ακτή Ελεφαντοστού έχασε την πρώτη καλή φάση του αγώνα, καθώς στο 10', ο Ζερβίνιο μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά πλάσαρε άστοχα.
Οι Ιβοριανοί πίεσαν και κατάφεραν να ανοίξουν τελικά το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Ντιντιέ Ντρογκμπά.
Ο καλού έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ντρογκμπά με άπιαστη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαχγκούμπ.
Το Σουδάν

έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 42ο λεπτό, καθώς το σουτ του Ελ Ταχίρ σταμάτησε στο δοκάρι του Μπάρι.
Στην επανάληψη το Σουδάν δεν απείλησε και οι Ιβοριανοί πανηγύρισαν τη νίκη.
ΑΚΤΗ: Μπάρι, Κ.Τουρέ, Τιενέ, Λόλο, Μπαμπά, Γ.Τουρέ, Τιοτέ (79' Κεϊτά), Γκόσο, Καλού (63' Γκραντέλ), Ζερβίνιο (86' Ντούμπια), Ντρογκμπά.
ΣΟΥΔΑΝ: Μαχγκούμπ, Αμπντάλα, Μα.Μπασίρ, Καμάλ (62' Ελ Ντουντ), Γιουσίφ, Μοσταφά, Μασάβι, Γκαμπίτ, Μ.Μπασίρ (74' Ταχίρ), Χαμίντ, Ελ Ταχίρ.