18:26 3/3/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA- 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ- ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: 0-1
Γήπεδο: Rhein-Neckar-Arena

Δυσκολότερα απ' ότι αναμενόταν πέρασε από τη Χοφενχάιμ η Μπάγερν Μονάχου που επικράτησε με 1-0.

Η Χοφενχάιμ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο στο πρώτο 20ο λεπτό κι έχασε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, αλλά η Μπάγερν χτύπησε μία και καλή στο 38'. Ο Ριμπερί έστρωσε με κεφαλιά στον Γκόμες κι ο Γερμανός με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 68ο λεπτό το σουτ του Σκρεκ πέρασε μόλις άουτ ενώ στο 78' ο Σβαϊνστάιγκερ σημάδεψε το δοκάρι της Χοφενχάιμ.

Στο 87ο λεπτό ο Ριμπερί έκανε το σουτ, αλλά ο Γκόμες έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Γκόμες, Αμπραχάμ, Τζόνσον, Βέστεργκααρτν, Οχς, Σκρεκ (77' Ντερντιγιόκ), Γουίλιαμς, Βάις, Ουσάμι (46' Φιρμίνο), Ντε Καμάργκο, Φόλαντ (71' Χοσέλου)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Στάρκε, Ντάντε, Μπόατενγκ, Λαμ, Μαρτίνεθ, Σβαϊνστάιγκερ, Αλάμπα, Ριμπερί, Μίλερ, Σακιρί (64' Γκουστάβο), Γκόμες (75' Μάντζουκιτς)

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤ.- ΜΑΪΝΤΖ: 1-1
Γήπεδο: ESPIRT Arena

Βολεύτηκαν με το 1-1 Φορτούνα Ντίσελντορφ και Μάιντζ.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Φορτούνα, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Λάμπερτζ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Σβένσον προσπαθώντας να γυρίσει την μπάλα στον Βέτκλο, πέτυχε το αυτογκόλ. Η Μάιντζ πίεσε στη συνέχεια κι έφτασε στην ισοφάριση στο 40ο λεπτό.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες φάνηκε να βολεύονται με τους βαθμούς της ισοπαλίας και δεν πίεσαν παραπάνω.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ: Γκίφερ, Μπαλογκούν, Λάτκα, Μαλεζάς, Φαν ντεν Μπεργκ, Μπόντζεκ, Τέσκε (60' Μπολί), Μπελινγκχάουζεν, Λάμπερτζ (90' Φινκ), Κρούζε, Σκάχιν (60' Ράφαελ)

ΜΑΪΝΤΖ: Βέτκλο, Πόσπεχ, Σβένσον, Νοβέσκι, Ζάμπαβνικ (38' Καλιγκιουρί), Μάλι, Μπαουμγκάρλτινγκερ, Ζίμλινγκ, Ίβανσιτζ, Πάρκερ (80' Σζαλάι), Κλάσνιτς (46΄Μίλερ)