16:48 3/3/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΚΩΤΙΑΣ- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Νταντί- Νταντί Γ.: 1-2
(ΜακΆλιστερ 20'-ΜακΚλίν 11', Μακάι-Στίβεν 36')

Πανηγυρική πρόκριση επί της συμπολίτισσας Νταντί πανηγύρισε η Νταντί Γ. Που επικράτησε με 2-1.
Η Νταντί Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με τον ΜακΚλίν στο 11ο λεπτό, αλλά στο 20', ο ΜακΆλιστερ έφερε στα ίσα το ματς. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 36' με τον Μακάι-Στίβεν

Κιλμάρνοκ- Χιμπέρνιαν: 2-4
(Ντάιτον 26'- Γκρίφιθς 16', 82', 89', Ντον 39')

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Σκωτίας πέρασε η Χιμπέρνιαν που επικράτησε με 4-2 της Κιλμάρνοκ.
Η Χιμπέρνιαν άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Γκρίφιθς ενώ στο 26' ο Ντέιτον έφερε στα ίσα το ματς. Τη νίκη στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Ντον με γκολ στο 39'. Η Κιλμάρνοκ ισοφάρισε στο 72' με το πέναλτι του Χέφερναν αλλά ο Γκρίφιθς στο 82' έκανε το 32 για την Χιμπέρνιαν ενώ στο 88' αποβλήθηκε ο Μπαρμπούρ της Κιλμαρνοκ που έκανε πέναλτι. Από αυτό τα πέναλτι προήλθε και το τελικό 4-2 με σκόρερ τον Γκρίφιθς ξανά.