EUROPA LEAGUE ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΜΠΕΝΦΙΚΑ-ΜΠΟΡΝΤΟ: 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Ντα Λουζ

Ισχνό προβάδισμα απέκτησε η Μπενφίκα που νίκησε δύσκολα με 1-0 την Μπορντό.

Οι Γιορονδίνοι μπήκαν καλά στο ματς και πίεσαν όμως στο 21' ήρθε το σοκ όταν ο Ροδρίγγκο έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στη συνέχεια στο σώμα του Καρασό και κατέληξε στα δίχτυα για να

γίνει το 1-0. Δύο λεπτά μετά ο Καρασό είπε όχι στον Καρντόσο ενώ λίγο πριν λήξει το ημίχρονο η Μπορντό απείλησε με τον Ομπράνιακ. Μόλις στο 48' στο δεύτερο μέρος οι "Αετοί" έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Καρντόσο ενώ στο 67' απείλησαν με τον Μελγκαρέγιο. Στο 89' ο Μπεν Καλφαλά δεν κατάφερε από καλή θέση να νικήσει τον Αρτούρ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Ροντερίκ, Λουισάο, Γκαράι, Αντρέ Αλμέιδα, Κάρλος Μάρτινς (64'Πέρες), Γκαϊτάν, Καρντόσο (63'Σάλβιο), Τζον (74'Λίμα), Ροδρίγκο, Μελγκαρέγιο.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Ενρίκε, Σανέ, Μαριάνο, Τρεμουλίνας, Πλασίλ, Φομπέρ (43'Τραορέ), Σερτίκ, Ομπράνιακ, Ρολάν (66'Μπεγιόν), Μορίς - Μπελάι (79'Μπεν Καλφαλά).