LA LIGA- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ- ΘΕΛΤΑ: 1-2
Γήπεδο: Μπενίτο Βιγιαμαρίν

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Θέλτα μέσα στην έδρα της Ρεάλ Μπέτις.

Ο Γιοέλ πραγματοποίησε δύο μεγάλες επεμβάσεις στο 4' και στο 14' σε σουτ του Βερδού και σε κεφαλιά του Παουλάο αντίστοιχα, ενώ και στο 16' είπε όχι σε προσπάθεια του Σεντρίκ. Στο 21' η κεφαλιά του Φερνάντεθ έφυγε λίγο άουτ και τρία λεπτά μετά ο Μολίνα σημάδεψε το δοκάρι της Θέλτα. Στο 27' ξανά ο Γιοέλ είπε όχι σε προσπάθεια του Νόσα,

ενώ στο 33' ο Μολίνα έκανε τραγικό λάθος και δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ της Θέλτα. Στο 40' ο Νόσα νικήθηκε ξανά από τον Γιοέλ και στο 42' το σουτ του Κρον Ντέλι έφυγε λίγο άουτ.

Στο 57' η κεφαλιά του Κάρλες σταμάτησε στο δοκάρι της Μπέτις, ενώ στο 59' η Θέλτα έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, με τον Κρον Ντέλι αυτή τη φορά. Στο 67' όμως η Μπέτις πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Νολίτο έβγαλε για τον Κάρλες, εκείνος κοντρόλαρε όμορφα και με σουτ από το πέναλτι, έκανε το 1-0. Το τελικό 2-0 έγραψε στο 74' ο Νολίτο με όμορφη προσπάθεια. Στο 86ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ουμπίνια της Θέλτα κι έτσι η Μπέτις μείωσε με τον Ρούμπεν Κάστρο στο 90ο λεπτό.

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ: Σάρα, Περκίς (29' Αμάγια), Νάτσο, Παουλάο, Τσίκα, Ματίγια, Νόσα, Βερδού, Κάρλος (69' Κάστρο), Σεντρίκ, Μολίνα (59' Κούλι).

ΘΕΛΤΑ: Γιοέλ, Μάγιο, Καμπράλ, Φοντάς, Τόνι, Ουμπίνια, Λόπεθ (84' Μαντιντά), Κρον Ντέλι (62' Ραφίνια, Φερνάντεθ (78' Κόστας), Νολίτο, Κάρλες.