Μια ανάσα από τα ημιτελικά η ΑΕΛ

19:16 20/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΥΠΡΟΥ- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΑΕΠ- ΑΕΛ: 1-4

Η ομάδα του Ζόρζε Κόστα είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και πέτυχε τέσσερα τέρματα, και πλέον μπορεί να επικεντρωθεί στην μάχη της τετράδας του πρωταθλήματος, αφού πέτυχε το ζητούμενο στο κύπελλο, που ήταν το σκορ πρόκρισης στην τελική τετράδα.

Η ΑΕΛ

προηγήθηκε με σκορ 0-2 στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε τέρματα των Ορλάντο Σα στο 7' και Ρουί Μιγκέλ στο 41', ενώ στο 4' το κοντινό σουτ του Ουόν κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Πρίφτη. Η Πάφος κατάφερε να μειώσει το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, όταν ο Μαρσελίνιο εκτέλεσε φάουλ και ο Γιώργος Σιέλης με κεφαλιά σκόραρε.

Η ΑΕΛ κατάφερε να κλειδώσει την πρόκριση με δύο ακόμη τέρματα στην επανάληψη με τέρματα των Μαϊκόν στο 65' και Μοντέϊρο στο 72'. Η ΑΕΠ, που παρατάχθηκε με πολλούς νεαρούς, αφού είναι γνωστά τα προβλήματα της παφιακής ομάδας, πάλεψε φιλότιμα και στις καθυστερήσεις είχε ευκαιρία με τον Μπασόφ για να πετύχει δεύτερο γκολ αλλά δεν το έπραξε.