21:31 28/1/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ- 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αλκή- Δόξα Κ.: 2-2
(Βακονσέλος 9', 84'- Φερνάντες 45', Κασταϊνιέρος 90+3')

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν Αλκή και Δόξα έπειτα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση που έμεινε στο 2-2. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Άμπερ Περέϊρα στην τελευταία φάση του αγώνα με κοντινό πλασέ, και ενώ η Δόξα αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές από το 73' λόγω αποβολής του Λεονάρντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην φάση της αποβολής κέρδισε πέναλτι η Αλκή, όμως ο Νέγκρι απέκρουσε σωτήρια την εκτέλεση

του Καπιλότο. Η Αλκή πάντως κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε λεπτά πριν το τέλος με γκολ του Βασκοντσέλος, και φάνηκε ότι θα πάρει τους τρείς βαθμούς αλλά δεν τα κατάφερε στο φινάλε.

Η Αλκή προηγήθηκε με γκολ του Βασκοντσέλος στο 9ο λεπτό με κεφαλιά, ωστόσο το τέρμα δεν θα έπρεπε να μετρήσει αφού ο Πορτογάλος φορ σκόραρε από θέση οφσάιντ. Την ισοφάριση πέτυχε ο Ροκάρντο Φερνάντες με εκπληκτικό τακουνάκι, ένα υπέροχο τέρμα, το καλύτερο της σεζόν δίχως αμφιβολία.