Νίκες για ΟΣΦΠ-Λαμία

23:47 27/10/2012 - Πηγή: AEK365

ΓΣ Λαμία - Ηρακλής 3-0

Από τη στιγμή που βρέθηκε στη μεγάλη κατηγορία η Λαμία δεν είχε καταφέρει να κερδίσει ποτέ εντός έδρας τον Ηρακλή, αλλά σήμερα το βράδυ κι αυτή η παράδοση έσπασε στο Χαλκιοπούλειο.
Ο Γυμναστικός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άλαν Κόμελ κι έχοντας εκπληκτικές αντιδράσεις στην πίσω ζώνη,

πήρε δίκαια το πρώτο τρίποντο της σεζόν, αφήνοντας τον Γηραιό στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς νίκη μετά από τρεις αγώνες.
Οι κυανόλευκοι (βασικός ο Κολτσιάκης αντί του Εφραιμίδη) στο πρώτο σετ έχασαν από νωρίς την επαφή στο σκορ και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, ενώ στο β' ο Κράβαρικ ξεκίνησε με διαγώνιο τον Τζιουμάκα. Ο Ηρακλής ήταν βελτιωμένος καταφέρνοντας να καλύψει το -4 (8-4, 9-7, 10-9), αλλά πάντα κυνηγούσε τη διαφορά και δεν είχε τρόπο να σταματήσει τον Κόμελ, ενώ αντιθέτως το μπλοκ της Λαμίας συχνά, πυκνά έδινε πόντους και το σετ έληξε με επίθεση του Φίλιπας.
Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε για πρώτη φορά και στο 7-9 ο Μίκουλα είχε την ευκαιρία να ξεφύγει κι άλλο, αλλά κάρφωσε άουτ, ο Γυμναστικός έτρεξε ένα σερί 3-0 (10-9)και δεν έχασε ποτέ ξανά την πρωτοπορία στο σκορ. Το 12-12 έγινε 15-12 με πόντους από τον Δημητριάδη και το σετ κύλησε με τον Ηρακλή να μειώνει μέχρι τον έναν πόντο (15-14, 18-17), αλλά τον Γυμναστικό να ξεφεύγει με 20-17 (σε εκείνο το σημείο χτύπησε σε προσπάθεια για άμυνα κι αποχώρησε ο Ανδρεάδης) και να κλειδώνει τη νίκη χωρίς άλλα προβλήματα.
Τα σετ: 25-16, 25-22, 25-21
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κόμελ 17 (14/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 70% υπ. - 35% άριστες), Χαντ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 17% υπ. - 17% άριστες), Δημητριάδης 1, Φίλιπας 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 11 (7/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γκούζντα -λ (63% υπ. - 38% άριστες)/ Γιαννέλης, Καρβούνης
Ηρακλής (Κράβαρικ): Μίκουλα 7 (4/10 επ., 2 άσοι,1 μπλοκ, 43% υπ. - 22% άριστες), Νοβοσέλατς 3 (3 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 2 (2/2 επ.), Ανδρεάδης 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κολτσιάκης 9 (9/21 επ., 63% υπ. - 46% άριστες), Μπόζιτς 1 (1/5 επ.), Κουζούνης -λ (60% υπ. - 30% άριστες) / Τσιάρας 1, Τζιουμάκας 13 (11/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 3 (3/5 επ.), ΚυπριανόςΑΟ

Κηφισιάς - Ολυμπιακός 0-3

Η προέλαση του Ολυμπιακού στην Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013 συνεχίζεται, καθώς η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πανηγύρισε την τρίτη της νίκη (σε ισάριθμα ματς με 3-0), επικρατώντας αυτή τη φορά του ΑΟΚ στο Ζηρίνειο.
Οι ερυθρόλευκοι από την αρχή του αγώνα πίεσαν υπερβολικά τον ΑΟΚ από τη γραμμή του σερβίς, προκαλώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τις δυσκολίες και στην επιθετική ανάπτυξη της Κηφισιάς, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο στατιστικό φύλλο, αφού ο ΑΟΚ είχε 42% στην επίθεση κι ο Ολυμπιακός 59%.
Τα σετ: 19-25, 19-25, 19-25
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Καλαϊτζίδης, Σαρικεΐσογλου 4 (4/9 επ., 21% υπ. - 14% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (0/5 επ., 3 μπλοκ), Μπέλλος 8 (7/18 επ., 1 μπλοκ), Καριπίδης 16 (15/28 επ., 1 μπ