20:04 25/3/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ- ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 1-3
Γήπεδο: Χόθορνς
Για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο θα παλέψει έως το τέλος η Νιούκαστλ, που κέρδισε με 3-1 της Γουέστ Μπρομ και έπιασε την Τσέλσι στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Η Νιούκαστλ μπήκε δυνατά από τα πρώτο κιόλας λεπτό. Στο 4' μόλις, ο Ντεμπά Μπα αστόχησε μέσα από την περιοχή, ενώ στο επόμενο λεπτό ο άσος των «καρακαξών» έκανε το 1-0 με κοντινό σουτ μετά από σέντρα του Μπεν

Αρφά.
Ο Μπεν Αρφά έγινε εκτελεστής από δημιουργός στο 11' και έγραψε το 2-0 με σουτ μέσα από την περιοχή.
Ντεμπα Μπα και Μπεν Αρφά βρίσκονταν με κλειστά μάτια και στο 31' μετά από πάσα του πρώτου και σουτ του δεύτερου ήρθε και το 3-0 για τους φιλοξενούμενους.
Στο 48ο λεπτό ο Φόστερ απέκρουσε όμορφα το σουτ του Καμπάιγ, ενώ στο 51' ο Λονγκ μείωσε σε 3-1 για τη Γουέστ Μπρομ με κοντινή προβολή μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Κρουλ.
Από εκεί και πέρα όμως, η Νιούκαστλ προστάτεψε το υπέρ της σκορ και πήρε τη νίκη.
ΓΟΥΕΣΤ Μ.: Φόστερ, Τζόουνς, ΜακΌλεϊ, Όλσον, Ρίντζγουελ, Άντριους (46' Λονγκ), Μουλούμπου (74' Σάρνερ), Μόρισον, Τόμας (46' Μπραντ), Οντεμβίγκι, Φόρτσιουν.
ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Σίμπσον, Γουίλιαμσον, Κολοτσίνι (46' Σαντόν), Πιρτς, Μπεν Αρφά (75' Αμεόμπι), Γκάθρι, Καμπάιγ, Γκουτιέρεζ, Σισέ, Μπα (79' Φέργκιουσον)