Νίκη και πρόκριση για Σερβία

00:12 26/9/2013 - Πηγή: AEK365

Μια εκπληκτική αντίδραση του Νίκολα Κοβάσεβιτς στο 27-26 (υπέρ του Βελγίου), με το σκορ στα σετ να είναι 1-1 και το ατομικό μπλοκ του Ατανασίεβιτς στον Ντερό στην συνέχεια της φάσης, ήταν αρκετά όχι απλά για να σώσουν ένα χαμένο σετ, αλλά για να οδηγήσουν την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβία στους ημιτελικούς του Eurovolley 2013.

Οι Σέρβοι κέρδισαν με 3-1 το εξαιρετικό Βέλγιο, που μετά την απώλεια

του α' σετ (αν και έχανε με 8-3, βρέθηκε να προηγείται με 21-20) και κυρίως με την είσοδο του Βαν Βάλε αντί του Βαν Ντε Ντριες έγινε ακόμη πιο ανταγωνιστικό.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν 21-20 στο β' σετ, έχασαν κόντρα επίθεση με τον Νίκιτς και μαζί έχασαν το σετ καθώς με σερί λαθών ήρθε το 1-1 και το Βέλγιο έφτασε να είναι μπροστά με 21-18 στο γ'.

Εκεί ο Νίκολα Κοβάσεβιτς κράτησε ζωντανή την ομάδα του (με δικό του άσο έγινε το 21-21) κι ακολούθησε το θρίλερ με τη φάση που περιγράψαμε στην αρχή.

Στο 28-28 ο Βαν Βάλε κάρφωσε άουτ (28-29) και με το μοναδικό μπλοκ του Λίσινατς στο ματς έγινε το τελικό 28-30 με την Σερβία να φτάνει στη συνέχεια εύκολα στη νίκη.

Οι Σέρβοι θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό την Ρωσία, σε μια επανάληψη του αντίστοιχου αγώνα στη διοργάνωση του 2011 όταν η Σερβία είχε επικρατήσει με 3-2 σετ.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 28-30, 18-25
Βέλγιο (Μπάγενς): Βαν Ντε Ντριες 2 (2/8 επ.), Ντερό 12 (9/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 16% άριστες), Ντεπεστέλ 1, Βερχίς 9 (7/7 επ., 1 μπλοκ), Βαν Ντε Βόορντε 3 (3/6 επ.), Κλίνκεμπεργκ 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 05% άριστες), Ντεγιόνκερε -λ (67% υπ. - 13% άριστες) / Τούρλινξ, Κλάες, Βερσχούρεν, Βαν Βάλε 8 (5/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ)

Σερβία (Κολάκοβιτς): Κοβάσεβιτς Ν. 12 (9/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 30% άριστες), Γιόβοβιτς, Στάνκοβιτς 9 (5/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Νίκιτς 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 16% άριστες), Ατανασίεβιτς 22 (20/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ποντράσιανιν 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ρόσιτς -λ (73% υπ. - 13% άριστες) / Πέτριτς, Λισίνατς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).