Νίκη σε κανονική διάρκεια και… παράταση

19:41 29/12/2012 - Πηγή: AEK365

Παρά τις σημαντικές ελλείψεις (ο Πολυτάρχου δεν αγωνίστηκε, ενώ ο Βεσκούκης «προστατεύτηκε» σε όλο το δεύτερο μέρος) η ΑΕΚ έστειλε θετικότατα μηνύματα για την αγωνιστική της κατάσταση και στο φιλικό με το Μαρούσι. Η λήξη του 40λεπτου την βρήκε νικήτρια με 72-66, ωστόσο οι δύο ομάδες συμφώνησαν -για λόγους προπόνησης- να παίξουν και πέμπτο δεκάλεπτο(!), με την Βασίλισσα να επικρατεί και εκεί με συνολικό σκορ το 82-79. Το Μαρούσι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και το πρώτο δεκάλεπτο το βρήκε μπροστά στο σκορ με 14-11. Στη συνέχεια η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, ισοφάρισε, όμως το σκορ του ημιχρόνου τη βρήκε πίσω μόλις δύο πόντους (41-39). Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι Κιτρινόμαυροι πήραν μπροστά και το 30λεπτο τους βρήκενα προηγούνται με 57-53. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο (τελικό σκορ 72-66), αλλά ούτε και στην... παράταση (τελικό αποτέλεσμα 82-79).