Νίκησαν κι ελπίζουν

20:20 10/2/2013 - Πηγή: AEK365

Εντυπωσιακός ο Πανθρακικός κόντρα στον Λεβαδειακό, εξ ου το 3-0 στην Κομοτηνή. Παπαδόπουλος και Λουσέρο (δις) τα γκολ των "πράσινων" του Δερμιτζάκη που ξεφεύγουν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς

Άνευρο, χωρίς πολλές φάσεις και με πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής ήταν το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στον Πανθρακικό και τον Λεβαδειακό. Το μόνο που... έσωζε την κατάσταση ήταν το γκολ

του Παπαδόπουλου που ήρθε μετά από ωραία σέντρα του Μπαϊκαρά και ακόμα πιο ωραίο γύρισμα του Λουσέρο. Τα υπόλοιπα λεπτά που κύλησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξαν κάτι και το 0-0 έμεινε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με άλλη εικόνα. Ο Πανθρακικός άρχισε να πιέσει ακόμα περισσότερο, έκλεισε καλά στα καρέ του τον Λεβαδειακό και κατάφερε να φτάσει σε δύο ακόμα γκολ με τον Λουσέρο. Ο Βαϊρουά σκόρπιζε την άμυνα των φιλοξενούμενων και αφού πρώτα σημάδεψε το δοκάρι του Κασμερίδη και ο Λουσέρο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Δερμιτζάκη, στην συνέχεια έδωσε ένα ακόμα γκολ έτοιμο στον Βραζιλιάνο.Από εκεί και πέρα ο Πανθρακικός διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι, κράτησε την μπάλα, ροκάνισε τον χρόνο, ενώ θα μπορούσε να αυξήσει και την διαφορά στο σκορ αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική πάσα. Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Πανθρακικό να επικρατεί δίκαια και με την εμφάνισή του, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο να δείχνει πως πολύ εύκολα θα παραμείνει στην Σούπερ Λίγκα. Από την άλλη ο Λεβαδειακός, θα πρέπει σίγουρα να προβληματίζει τον Γιώργο Παράσχο, καθώς παρουσιάστηκε, κακός, ασύνδετος και χωρίς δημιουργία στο παιχνίδι του.

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Βρονταράς, Μπαϊκαρά, Σερφά, Σαρακατσάνος, Χρήστου (28' Σκλιοπίδης), Λαδάκης, Μουνάφο, Τζάνης (56' Μίνγκας), Βαϊρουά (80' Καστσελάν), Λουσέρο, Παπαδόπουλος

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κασμερίδης, Μουλόπουλος, Λισγάρας, Χοσέμι, Μεντί, Ρομέου (74' Καγιεχόν), Ζησόπουλος, Κόρμπος (65' Μαχαίρας), Πόι, Ακόστα (60' Ροτζέριο), Βασιλείου