Ο νόμος του Γιορέντε

14:55 2/10/2011 - Πηγή: AEK365
ΙΣΠΑΝΙΑ ΛΑ ΛΙΓΚΑ 7η αγωνιστική ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: 1-2 ΓΗΠΕΔΟ: Ανοέτα Με πρωταγωνιστή τον Φερνάνδο Γιορέντε η Μπιλμπάο έφυγε με διπλό από την έδρα της Σοσιεδάδ στο κλασικό ντέρμπι της χώρας των Βάσκων. Η Αθλέτικ έδειξε με το καλημέρα τις διαθέσεις της καθώς με την σέντρα είχε δοκάρι σε σουτ του Ντε Μάρκος. Στο 25' έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Μουνιαΐν και οκτώ λεπτά
μετά άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια και σουτ του Γιορέντε. Στην επανάληψη οι «τσούρι ουρδίν» ισορρόπησαν το ματς και στο 60' ήρθε η ισοφάριση με ένα εκπληκτικό γκολ του Ινίγκο Μαρτίνεθ. Ο επιθετικός της Σοσιεδάδ είδε τον Ιραϊθόθ έξω από την εστία του και με σουτ πίσω από το κέντρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 64' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Αγκιρέτσε αλλά πέντε λεπτά μετά ο Γιορέντε «χτύπησε» και πάλι και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Αθλέτικ. Ρ.ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Μπράβο, Μαρτίνεθ, Γκρισμάν (82'Γιορέντε), Αγκιρέτσε, Τσάμπι Πριέτο, Ντεμίντοφ, Θουρουτούθα (78'Σαρπόνγκ), Μαριγκά, Ιγιαραμέντι, Ντε λα Μπέγια, Ινίγκο Μαρτίνεθ. ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Χάβι Μαρτίνεθ (62'Σαν Χοσέ), Αμορεμπιέτα, Αρτουνέτσα, Ντε Μάρκος, Γκουρπέγκι, Μουνιαΐν, Σουσαέτα (86'Τοκέρο), Γκαμπιλόντο (59'Ιτουράσπε), Γιορέντε.