20:09 13/4/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 32η αγωνιστική

Τρουά-Παρί Σεν Ζερμέν 0-1
(65' Ματουιντί)

Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό από την Μπαρτσελόνα για το Τσάμπιονς Λιγκ, η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε νικηφόρα από το "Stade de l'Aube", επικρατώντας της Τρουά με 1-0.
Ο Κάρλο Αντσελότι παρέταξε την ομάδα με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Μπαρτσελόνα ενώ ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς

ήταν απών λόγω τιμωρίας. Η Παρί τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Τρουά που έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει πρώτη γκολ αλλά τελικά στο 65ο λεπτό ο Μπλες Ματουιντί από μπαλιά του Φαν Ντερ Βιλ πέτυχε το γκολ της νίκη για την ομάδα του Παρισιού.
Πλέον η Παρί έχει διαφορά δέκα βαθμών από τους διώκτες της και βαδίζει ολοταχώς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ενώ η Τρουά αρχίζει από σήμερα να κάνει σχέδια για την δεύτερη κατηγορία.Μία γερή... σφαλιάρα έριξε μέσα στην έδρα της η Μπορντό στην Μονπελιέ, καθώς επικράτησε με σκορ 4-2 στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Με αυτή την ήττα της η Μονπελιέ έμεινε πίσω όσον αφορά τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, ενώ οι «γιρονδίνοι» θα συνεχίσουν την προσπάθεια που κάνουν για να σκαρφαλώσουν ακόμη πιο ψηλά στην βαθμολογία.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν στο 11' ο Σανέ, στο 24' ο Ντιαμπατέ, στο 26' Πλασίλ και στο 54' Σαϊβέ, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν στο 45' ο Καμπελά και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σταμπουλί.

Βήμα παραμονής έκανε η Εβιάν που επικράτησε της Ρεν με 4-2. Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ ο Μπιγίκ στο 1ο μόλις λεπτό για τους γηπεδούχους, αλλά ο Φερέ ισοφάρισε στο 2'. Ο Μπεριγκό έβαλε ξανά την Εβιάν μπροστά στο σκορ στο 43', με τον Μπογιέν να φέρνει ξανά στα ίσα το ματς στ 69'. Από εκεί και πέρα η Εβιάν πίεσε και πέτυχε ακόμη δύο γκολ με τους Νίνκοβιτς (79') και Σαγκμπό (83').

Στο 1-1 έμειναν Αζαξιό και Νανσί και βγήκαν χαμένες και οι δύο. Η Νανσί άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Εφουλού, αλλά στο 8' η Αζαξιό ισοφάρισε με τον Μοστεφά.

Αζαξιό-Νανσί: 1-1