Ομάδα για κλάματα

21:35 27/4/2014 - Πηγή: AEK365

Ομάδα για κλάματα παρουσιάστηκε και μέσα στο Ρέντη, αφού η ΑΕΚ σε καμία περίπτωση δεν πάλεψε για να φέρει το ματς στα ίσα και να στείλει τους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών σε 5ο ματς. Η Ένωση με κάτω τα χέρια για ακόμα μια φορά έχασε το Πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό, μετά και την σημερινή ήττα με 3-0 σετ, παρά το ότι είχε το πλεονέκτημα έδρας.

Το ματς

Πολύ κακή

εικόνα έδειξαν στο ξεκίνημα οι παίκτριες της ΑΕΚ, που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του. Τα άσχημα ποσοστά στις επιθέσεις, αλλά και η υποδοχή της Ένωσης, δεν της έδινε ελπίδες κι έτσι οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα (18-11) και έφτασαν στο 1-0 στα σετ (25-14).
Αισθητά βελτιωμένη μπήκε σετ δεύτερο σετ η Ένωση, αλλά κάποια κενά διαστήματα δεν την άφησαν να κάνει κάτι καλό. Οι «ερυθρόλευκες» φάνηκαν να έχουν καθαρό μυαλό και κατάφεραν να ξεφύγουν σε κρίσιμο σημείο (20-18) και να κάνουν το 2-0 στα σετ.
Έπειτα, και πάλι ο Ολυμπιακός έδειξε να είναι καλύτερος, ωστόσο η Ένωση προσπάθησε να μειώσει και σε κάποια σημεία βρέθηκε μπροστά, χωρίς όμως αυτό να μπορεί να το διατηρήσει. Τελικά, τα άσχημα ποσοστά σε επίθεση και άμυνα έδωσαν τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να κάνει το 3-0 στα σετ και να πάρει τη νίκη.

Τα σετ: 25-14, 25-20, 25-21.

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 5 (3/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 29% άριστες), Κις 14 (9/31 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μονζόνι 12 (8/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/5 επ., 3 άσοι), Τένεβα 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 13% άριστες), Κονόμι - λ (44% υπ. - 33% άριστες) / Κωνσταντίνου 3 (3/5 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Τέζα.

AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Λαδένη 3 (2/20 επ., 1 άσο, 27% υπ. - 27% άριστες), Γιακουμή 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γιόσοβιτς 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (53% υπ. - 24% άριστες) / Ιβάνοβα 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 36% άριστες), Καββαθά 1 (3 μπλοκ).