Ούτε στο Κύπελλο η Σπόρτινγκ

07:54 22/10/2012 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ 3ος Γύρος

Στην μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι στιγμής στο εφετινό Κύπελλο Πορτογαλίας, η νεοφώτιστη στην μεγάλη κατηγορία , η Μορεϊρένσε, επικράτησε με 3-2 της Σπόρτινγκ Λισσαβόνας στην παράταση και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Αντίθετα η ομάδα από την Λισσαβόνα έμεινε νωρίς εκτός από τον ένα στόχο της για φέτος και με δεδομένο πως στο πρωτάθλημα βρίσκεται ήδη μακριά από την κορυφή δεν αποκλείεται άλλη μια σεζόν να περάσει δίχως την κατάκτηση κάποιου τροπαίου.
Στο 7ο λεπτό ο Ριναούντο έβαλε μπροστά στο σκορ την Σπόρτινγκ αλλά η Μορεϊρένσε αντέδρασε και αφού ισοφάρισε με τον Ολιβέρα στο 47ο λεπτό ο ίδιος παίκτης στο 62ο λεπτό έκανε το 2-1. Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Φον Φονσβίνκελ ισοφάρισε για την Σπόρτινγκ στέλνοντας το ματς στην παράταση εκεί όπου το γκολ του Βάγκνερ στο 97ο λεπτό χάρισε την πρόκριση στην Μορεϊρένσε.