Περίπατο με τα κορίτσια του ΠΑΟ η ΑΕΚάρα

16:45 2/11/2013 - Πηγή: AEK365

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πέρασε από Κυψέλη και πήρε σημαντική νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου βρήκε τα ψυχικά αποθέματα στα δυο τελευταία σετ κι έκανε την ανατροπή,

αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά.

Το ματς

Τα κορίτσια ξεκίνησαν δυναμικά και με εξαιρετικά στοιχεία στο παιχνίδι τους κατάφεραν να πάρουν ένα γρήγορο και εύκολο προβάδισμα απέναντι στον Παναθηναϊκό (7-17). Μια χαλάρωση όμως, έδωσε δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν ακόμα και στους 4 πόντους (20-16) και να ελπίζουν στην ανατροπή. Τελικά, όμως η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «πράσινων» και παρά την πίεση έφτασε στο 21-25 και πήρε προβάδισμα στα σετ.
Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά και μπλόκαρε την Ένωση, η οποία όμως με ένα σερί 10-0 έφερε τα πάνω κάτω και με πρωταγωνίστρια την Ιβάνοβα επέστρεψε στο ματς (14-15). Στη συνέχεια οι «πράσινες» συνέχισαν να πιέζουν και πήραν και πάλι ισχνό προβάδισμα (22-21), αλλά η ΑΕΚ με καλή υποδοχή και πείσμα έφτασε στην ανατροπή με 26-28 και έκανε το 2-0 στα σετ.
Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το τρίτο σετ. Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά, αλλά τα κορίτσια του Οικονόμου δεν τα παράτησαν και βρέθηκαν να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή δείχνοντας καλά στοιχεία σε υποδοχή και μπλοκ. Έτσι, η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ και συνέχισε με «τρίποντο» στο Πρωτάθλημα της Α1.

Τα σετ: 21-25, 26-28,22-25.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Ρούσης): Γκούζου 4 (1/6 επ., 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 16 (13/36 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 11 (1 άσος 7/15 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 10 (9/29 επ., 20% υπ. - 13% άριστες, 1 μπλοκ), Τσίμα (9% υπ.), Μιλοβάνοβιτς 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Κελεσίδου (λ, 20% υπ. - 13% άριστες), Νούσια 6 (5/25 επ., 32% υπ. - 24% άριστες)

ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Λαδένη 4 (4/25 επ.), Ιβάνοβα 13 (5 άσοι, 7/26 επ., 53% υπ. - 33% άριστες, 1 μπλοκ), Κρουκ 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Γιακουμή 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ), Καββαθά 12 (3 άσοι, 5/10 επ., 4 μπλοκ), Ρόγκα (λ, 45% υπ. - 45% άριστες), Τοτσίδου 1 (1/1 επ.)