Πήρε το «Χ» ο... Άρης!

18:05 2/10/2011 - Πηγή: AEK365
Με μία γενική ματιά στο παιχνίδι, η Ξάνθη μάλλον πρέπει να είναι απογοητευμένη από το 0-0 μέσα στην έδρα του Άρη. Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς σίγουρα θα τα έχουν με τις δύο καλές στιγμές που έχασαν στο ξεκίνημα, όμως στην πορεία έδειξαν λίγοι και πρέπει να είναι ευχαριστημένοι που πήραν τον ένα βαθμό! Η ομάδα του Τσιώλη έμεινε για ακόμα ένα ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να αναζητά τους πρώτους της τρεις βαθμούς. Η εικόνα του αγώνα στα πρώτα λεπτά, μπορεί να χαρακτηριστεί ως λογική. Ο Άρης
έπαιζε, και μάλιστα έπειτα από καιρό, στην έδρα του και μπήκε δυνατά στο ματς προκειμένου να πετύχει αυτός πρώτος γκολ. Θα τα είχε καταφέρει μάλιστα στο 3' αν ο Καπετάνος μπροστά στον Βιβιανί σημάδευε το τέρμα και όχι τα κάγκελα πίσω από αυτό. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Άρης βρέθηκε κοντά στο 1-0, όταν ο Φατί εξ επαφής και μετά από κόρνερ του Καστίγιο δεν βρήκε τη μπάλα η οποία έφυγε μακριά. Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα σε αυτές τις δύο περιπτώσεις, η Ξάνθη έχοντας τους Πόι και Μαρσελίνιο στα άκρα και παίζοντας με διάταξη 4-2-3-1 κατάφερε να ισορροπίσει το παιχνίδι και να «ισοφαρίσει» τις ευκαιρίες. Η πρώτη μάλιστα, στο 16', ήταν το ίδιο μεγάλη όσο κι εκείνη του Καπετάνου: Ο Πόι βρέθηκε μπροστά από τον Βελλίδη, είχε όλο το τέρμα μπροστά του, το σουτ όμως που επιχείρησε δεν ήταν καλό και ο τερματοφύλακας του Άρη έπεσε και έδιωξε. Ο Τσιώλης έχοντας τον Ούμπιδες στην αρχική ενδεκάδα για πρώτη φορά, παρέταξε αρχικά την ομάδα του με 4-2-3-1 χρησιμοποιώντας τον πρώην παίκτη του στον Ολυμπιακό Βόλου μαζί με τους Νέτο και Καστίγιο πίσω από τον προωθημένο Γιάκομπ. Τους άλλαζε όμως συνεχώς θέσεις, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει συνοχή στο παιχνίδι του. Ο Άρης είχε την κατοχή στα πρώτα 45' λεπτά, όμως φάνηκε ξεκάθαρα να του λείπει η φρεσκάδα και η διάρκεια. Είχε κάποια ξεσπάσματα, αλλά ως εκεί... Από την άλλη η Ξάνθη με σχετικά καλή αμυντική λειτουργία προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη παρά τις αλλαγές του Τσιώλη (πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τους Πορτίγια και Τόχα αντί των Μίσελ και Ντίκο) ακόμα στο σύστημα μετατρέποντάς το σε 4-4-2 η Ξάνθη ήταν αυτή που έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ, με τους Πόι και Βλαχοδήμο. Ο Άρης είχε την ευτυχία να έχει σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακά του. Ο Βελλίδης έδειξε σταθερότητα σε κάθε του επέμβαση και ήταν εκείνος που κράτησε το «μηδέν» στην άμυνά του. Η Ξάνθη κατάφερε να ελέγξει απόλυτα το ματς όσο περνούσε η ώρα και είναι χαρακτηριστικό ότι επέστρεψε στον Άρη να δημιουργήσει την πρώτη του καλή στιγμή στο 73' όταν την καρφωτή κεφαλιά του Καστίγιο έδιωξε ο Βιβιανί. Ο επιθετικός του Άρη όμως έδειξε για ακόμα μία φορά ότι δεν έχει ξεχάσει τις... παλιές του συνήθειες στον Ολυμπιακό. Δέχθηκε μία κίτρινη κάρτα στο 45' επειδή δημιούργησε ένταση με ανθρώπους στον πάγκο της Ξάνθης, ενώ στο 84' κιτρινίστηκε για δεύτερη φορά στο ματς καθώς πίεζε τον Βιβιανί να κάνε