16:58 12/5/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 36η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λιόν- Παρί Σεν Ζερμέν: 0-1
(Μενέζ 53')

Ανάσταση στην Παρί... Οι πρωτευουσιάνοι πήραν το πρώτο τους πρωτάθλημα μετά από 19 χρόνια και πετούν στον 7ο ουρανό.
Για να τα καταφέρει η Παρί χρειάστηκε μια νίκη με 1-0 μέσα στη δύσκολη έδρα της Λιόν. Το χρυσό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ζερεμί Μενέζ στο 53ο λεπτό.

Εβιάν- Νις:

4-0
(Μπεριγκό 24', Ραμπιού 48', Καλιφά 56', 87')

Άλμα παραμονής έκανε η Εβιάν που επικράτησε με 4-0 της Νις.
Η Εβιάν άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Μπεριγκό ενώ στο 48' ο Ραμπιού έκανε το 2-0. Στο 56' ο Καλιφά έγραψε το 3-0 και ο ίδιος παίκτης στο 87' διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Λοριάν- Σεντ Ετιέν: 3-1
(Μονέ Πακέ 51', Ρομπέρ 67', Ζουφρέ 90+3'- Ζουμά 80')

Την ήτα με 3-1 γνώρισε η Σεντ Ετιέν από τη Λοριάν και συμπλήρωσε 3 σερί ματς χωρίς νίκη. Οι «στεφανουά» πήραν το Ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω του Λιγκ Καπ και πλέον είναι αδιάφοροι.
Η Λοριάν άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με τον Μονέ Πακέ, ενώ ο Ρομπέρ έκανε το 2-0 στο 67'. Η Σετ Ετιέν μείωσε με τον Ζουμά στο 80ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις ο Ζουφρέ έκανε το τελικό 3-1.