Πρεμιέρα με περίπατο

23:05 23/8/2011 - Πηγή: AEK365
Το μουδιασμένο ξεκίνημα της Εθνικής Ελλάδας ξεπεράστηκε γρήγορα. Το 4-8 (3'20'') που κατάφερε να κάνει το BYU στα πρώτα λεπτά, ανατράπηκε γρήγορα από τους Έλληνες παίκτες. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (22-12, 8'10''), το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε (28-12), πριν στο ημίχρονο η ελληνική ομάδα φτάσει σε νταμπλ σκορ (52-26). Η πίεση στην άμυνα ήταν δεδομένη, οι συνεργασίες στην επίθεση το ίδιο (15-4 ασίστ), λειτούργησαν οι αυτοματισμοί, με τους Έλληνες παίκτες να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία. Το τρίτο δεκάλεπτο δεν
ήταν το καλύτερο για την ελληνική ομάδα. Στο διάστημα αυτό υπέπεσε σε επτά λάθη, επέτρεψε στους παίκτες του Ντέιβ Ρόουζ να πλησιάσουν στους 18 πόντους (54-36, 24'20''). Η Ελλάδα όμως επέστρεψε στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, ενώ στην τέταρτη επέβαλλε και πάλι πλήρως τον δικό της νόμο. Η διαφορά άρχισε να αυξάνεται, έφτασε στους 31 πόντους (75-44, 35'). Ο αγώνας είχε κριθεί από νωρίς, το Μπρίγκαμ Γιανγκ μείωσε (75-50, 38'20''), αλλά ο Βαγγέλης Μάντζαρης οδήγησε και πάλι στο +20 (80-50, 39'), πριν η αναμέτρηση σφραγιστεί με το τελικό 83-54. *Εκτός 12άδας για την ελληνική ομάδα έμειναν ο Νίκος Ζήσης και ο Κώστας Καϊμακόγλου. Δεκάλεπτα: 28-12, 52-26, 59-38, 83-54 Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 16, Μπουρούσης 9, Σλούκας 2, Ξανθόπουλος, Καλάθης 4, Φώτσης 13, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Μαυροειδής 2, Κουφός 24, Βουγιούκας 2, Μπράμος 6 BYU(Ρόουζ): Αμπουό 16, Κούζικ, Ζίλστρα 8, Μαρτινό, Γουίντερ, Ρότζερς 20, Χάρισον 3, Σαρπ 3, Χάρτσοκ 4