«Πρίγκιπας» ο Νίκο Ρόζμπεργκ

17:41 26/5/2013 - Πηγή: AEK365

Eπεισοδιακός ήταν ο αγώνας στο Μονακό. Στους δρόμους του πριγκιπάτου, οι μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν το αυτοκίνητο ασφαλείας που εισήλθε τρεις φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα και η διακοπή! Όπως και να έχει, ο Νίκο Ρόζμπεργκ ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την κυριαρχία του όλο το τριήμερο στο Μονακό. Ο Γερμανός έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη, η οποία ήταν η πρώτη του φετινή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, όπως και για τη Mercedes. Ο 27χρονος πιλότος τελείωσε τον αγώνα από την θέση στην οποία ξεκίνησε, αφού δεν έχασε την πρωτοπορία καθόλου, αδιαφορώντας για τον... πανικό και τις μάχες που δίνονταν πίσω του. Είναι η 27η φορά στην ιστορία του Μονακό που τερματίζει στην πρώτη θέση ο πιλότος, ο οποίος είχε κερδίσει την πολ ποζίσιον.

Κερδισμένος , πέραν του νικητή Ρόζμπεργκ, ήταν ο Σεμπάστιαν Φέτελ. Ο περυσινός παγκόσμιος πρωταθλητής, εκμεταλλεύτηκε την είσοδο του αυτοκινήτου ασφαλείας στον 30ό, μετά το άσχημο ατύχημα του Φελίπε Μάσα. Από την τρίτη θέση ο Φέτελ ανέβηκε δεύτερος, εκμεταλλευόμενος το λάθος της Mercedes να καθυστερήσει να βάλει τον μέχρι τότε δεύτερο στην κατάταξη, Χάμιλτον, στα πιτς. Τελικά ο Χάμιλτον τερμάτισε στην τέταρτη θέση και στο βαθρο ανέβηκε ο Μαρκ Γουέμπερ. Πέμπτη θέση για τον Άντριαν Σούτιλ ενώ ακολούθησαν το Τζένσον Μπάτον και ο Φερνάντο Αλόνσο.Grand Prix Μονακό 2013: Τα αποτελέσματα του αγώνα