Πρόκριση με σβηστές μηχανές η Έβερτον

08:09 8/1/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ Γ' ΓΥΡΟΣ
Τσέλτεναμ-Έβερτον 1-5

Στο "Abbey Business Stadium" η Έβερτον παρατάχθηκε με βασικούς και έτσι δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας επικρατώντας της Τσέλτεναμ με 5-1.
Στο 13ο λεπτό ο Νίκολα Γέλαβιτς έκανε το 1-0 για την Έβερτον και οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα του Λίβερπουλ διπλασίασε τα τέρματα της με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέινς.
Πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Οσμάν έκανε το 3-0 και στην αμέσως επόμενη φάση η Τσέλτεναμ σκόραρε με τον Πεν για το 3-1. Στο 58ο λεπτό ο Κόλεμαν έδωσε και πάλι "αέρα" τριών τερμάτων στην Έβερτον για να έρθει ο Φελαϊνί στις καθυστερήσεις να διαμορφώσει το τελικό 5-1.
Πλέον η Έβερτον θα πρέπει να περιμένει τον αντίπαλο της στον 4ο γύρο ο οποίος θα προκύψει από τον νικητή του ζευγαριού Σάντερλαντ-Μπόλτον.