21:55 21/2/2013 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΜΕΤΑΛΙΣΤ- ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 0-1 (0-0)
Γήπεδο: Μέταλιστ Στάντιουμ

Μεγάλη πρόκριση μέσα στην Ουρανία πανηγύρισε η Νιούκαστλ που επικράτησε με 1-0 της Μέταλιστ κι ενώ το πρώτο ματς είχε λήξει χωρίς σκορ.

Στο 18ο λεπτό ο Σισοκό έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 28' ο Κρουλ απέκρουσε την κεφαλιά του Κρισταλντό. Η Νιούκαστλ έφτασε κοντά στο γκολ

στο 42', με τον Σισέ να πλασάρει άστοχα από κοντά.

Στο 56ο λεπτό ο Μαρβό δεν βρήκε στόχο με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά στο 60'΄ο Αμεόμπι με πέναλτι έκανε το 1-0 για τις «καρακάξες». Στο 69' ο Κρουλ απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Γουίλιαν,

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Γκοριαΐνοφ, Φινίνιο, Τορσιλιέρι, Γκουέγε, Βιγιάγκρα, Εντμάρ (82' Μπλάνκο), Σόσα, Κλέιτον, Τόρες (67' Γουίλιαν), Μάρλος (67' Γιάγια), Κριστάλντο.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Κολοτσίνι, Γιανγκά-Μ' Μπιβά, Σίμπσον, Χαϊνταρά, Ανίτα (76' Περτς), Καμπάιγ, Μαρβό, Σισοκό, Σο.Αμεόμπι, Παπίς Σισέ (76' Γιόνας Γκουτιέρες).