Προβάδισμα για Ορμή

20:32 4/3/2012 - Πηγή: AEK365

Μία... ανάσα από την κατάκτηση του 6ου συνεχόμενου πρωτάθλημα της και του 4ου της νταμπλ βρίσκεται η Ορμή Λουξ. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε 30-22 του Μέγα Αλέξανδρου στο «Δ. Τόφαλος» στον 1ο τελικό της Α1 Γυναικών ΟΠΑΠ και έγινε το φαβορί και για τον φετινό τίτλο.

Οι «Λέαινες» ήταν σαφώς καλύτερες από την σκληροτράχηλη ομάδα του Κύρου Σαράφη, που ήταν η ευχάριστη έκπληξη της φετινής χρονιάς, αποκλείοντας την Κυπελλούχο Νέα

Ιωνία στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Ζλάτκο Πετρονίγεβιτς προηγήθηκε 11-6 στο 17', αλλά οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-8 και παρέμειναν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κοντά στο σκορ (16-13). Στο δεύτερο ημίχρονο η Ορμή ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε 19-14 στο 35' και στην συνέχεια διατήρησε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου και προηγήθηκε με 8 τέρματα διαφορά (29-21). Τελικά πήρε τη νίκη με 30-22 και μαζί σημαντικό πλεονέκτημα για την ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου στα Γιαννιτσά.

*Στο 15'΄χτύπησε στο πόδι η Καράγιωργα και δεν ξαναπέρασε στο παιχνίδι.

ΑΣΕ ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 30-22

Τα δεκάλεπτα: 6-5, 12-9, 16-13 (ημχ.), 20-16, 25-20, 30-22

ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ (Ζλάτκο Πετρονίγεβιτς): Καλασνίκοβα, Μαρλαφέκα, Παπαδοπούλου Αν. Καράγιωργα 3, Ευαγγελίδου 3, Στράτου 3, Ζιλινσκάιτε, Παπάζογλου, Στανκούτε 3, Πένεφ 6, Κασάπη, Βαφειάδου 5, Στρατάκη 7, Αποστολοπούλου.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Κύρος Σαράφης): Γιαντσή, Χατζηπαρασίδου 8, Μπατζαρακούδη 4, Παπαδπούλου Ι., Γεωργιάδου 1, Πιπιλακίδου, Παπαδοπούλου Μ. 3, Ιωαννίδου 2, Τσιτσούκη, Αναστασίου 4, Παρασκευαΐδου. Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 3-6, πέναλτι: 4/4-4/4.