LA LIGA-14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΒΑΝΤΕ-ΧΕΤΑΦΕ: 1-1
Γήπεδο: Θιουτάτ ντε Βαλένθια

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Λεβάντε και Χετάφε.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Λαφίτα σημάδεψε το δοκάρι του Μαρίνιο, ενώ στο 8' το σουτ του Μοράλες έφυγε λίγο άουτ. Στο 26ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Γιόντα και στο 33' ο Αλέξις πρόλαβε κι έκοψε σωτήρια τον Μοράλες.

Στην επανάληψη η Χετάφε μπήκε καλύτερα και στ 56' μετά από όμορφη ενέργεια του Λασέν, η μπάλα έφτασε στον

Γιόντα που έκανε το 1-0. Ωστόσο η Βιαιρεάλ ανέβασε στροφές στη συνέχεια και στο 70ο λεπτό ο Μάρτινς έκανε το 1-1.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Μαρίνιο, Λόπεθ, Ναβάρο, Βύντρα, Καράμπελας, Ντιόπ, Σισοκό (68' Γκαρθία), Μοράλες (77' Καμαράσα), Κασαδέσους, Ίβανσιτζ, Μπαράλ (61' Μάρτινς)

ΧΕΤΑΦΕ: Γουαίτα, Εσκουδέρο (22' Αλέξις), Βάσκεθ, Νάλδο, Βαλέρα, Λασέν, Ροντρίγκες, Μίτσελ (77' Λεόν), Γιόντα, Χινεστρόθα (46' Άλβαρο), Λαφίτα

ΕΪΜΠΑΡ-ΑΛΜΕΡΙΑ: 5-2
Γήπεδο: Ιπουρούα

Άστραψε και βρόντηξε η Εϊμπάρ που διέσυρε με 5-2 την Αλμερία και ανέβηκε κι άλλο στη βαθμολογία.

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά για την Εϊμπάρ, που μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Πιοβατσάρι. Ο Ιταλός απέφυγε όμορφα τον Τρουχίγιο, γύρισε και με συρτό πλασέ έκανε το 1-0. Στο 11ο λεπτό το σουτ του Σίλβα κόντραρε σε σώματα, ενώ στο 20' μετά από λάθος στο κέντρο της Αλμερία, ο Σαούλ έφυγε στην κόντρα κι έκανε το 2-0. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Αλμερία, δέχτηκε και το 3-0 στο 31ο λεπτό και πάλι από τον Σαούλ. Από τη μεριά τους οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 44ο λεπτό μείωσε σε 3-1 με το γκολ του Σοριάνο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 57ο λεπτό ο Νάβας έγραψε το 4-1 ενώ στο 74' ο Κάπα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 51'. Η Αλμερία κατάφερε να μειώσει στο 77' με τον Μέντες.

ΕΪΜΠΑΡ: Ιρουρέτα, Αλμπεντόθα, Μπόβεδα, Νάβας, Λίγιο, Γκαρθία, Μπόατενγκ, Ντελ Μοράλ (83' Εράστι), Αρουαμπαρένα, Σαούλ (45' Κάπα), Πιοβατσάρι (67' Αμπραχάμ)

ΑΛΜΕΡΙΑ: Ρουμπέν, Ναβάρο, Τρουχίγιο, Βάλεζ, Μανέ, Κορόνα, Τόμας, Ζονγκό (64' Μέντες), Σίλβα, Χέμεντ (46' Ντανγκντά), Τιεβί (33' Σοριάνο).