Σαρωτική η Σπαρτάκ στο ντέρμπι της Μόσχας

15:04 27/7/2013 - Πηγή: AEK365

Το ξεκίνημα της Σπαρτάκ Μόσχας στο ρωσικό πρωτάθλημα είναι εντυπωσιακό καθώς είναι η μόνη ομάδα που έχει το απόλυτο, τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, μετά και τον σημερινό της θρίαμβο στην έδρα της Ντιναμό Μόσχας όπου επικράτησε άνετα με 4-1.
Με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου, η Σπαρτάκ βρισκόταν ήδη μπροστά στο σκορ με 3-0 χάρη σε τέρματα των Χουράδο, Γιάκβλεφ και Φερντάντες με την Ντιναμό Μόσχας να μην έχει ούτε ένα σουτ προς την εστία. Μάλιστα στο 42ο λεπτό ο Χουράδο με το δεύτερο προσωπικό του

γκολ έστειλε την Σπαρτάκ Μόσχας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 0-4.
Στην επανάληψη ο Γιάκβλεφ είχε ευκαιρία για το 0-5 αλλά το σουτ του βρήκε στο δοκάρι στο 62ο λεπτό με τους γηπεδούχους τελικά να μειώνουν στο 81ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βορονίν.
Πριν το τέλος του αγώνα, η Σπαρτάκ Μόσχας είχε και άλλο δοκάρι καθώς ο Εζμπιλίζ δεν σημάδεψε σωστά και έτσι η Σπαρτάκ διέλυσε την Ντιναμό Μόσχας μέσα στο σπίτι της με 4-1.