23:44 24/10/2012 - Πηγή: AEK365

Champions League 4ος ΟΜΙΛΟΣ - 3η αγωνιστική

ΑΓΙΑΞ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: Άμεστερνταμ Αρίνα

Ένα ακόμα μάθημα πήρε η άπειρη στο θεσμό Σίτι που ηττήθηκε με 3-1 από τον Άγιαξ. Οι "πολίτες" άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό όταν μετά από εξαιρετικό συνδυασμό η μπάλα πήγε στον Νασρί που νίκησε τον Φερμέερ. Ο Άγιαξ όμως πίεσε στα τελευταία λεπτά και στο 45' κατάφερε να ισοφαρίσει με πολύ ωραίο σουτ του Ντε Γιόνγκ.

Νωρίς στο δεύτερο μέρος (57') ήρθε η ολική ανατροπή με τον Μοϊσάντες να γράφει με κεφαλιά του 2-1. Ο Άγιαξ δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 68' πέτυχε και τρίτο γκολ όταν ο Έρικσεν σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

ΑΓΙΑΞ (Φρανκ Ντε Μπουρ): Φερμέερ, Μπλιντ, Άλντερβαϊρελντ, Μοϊσάντερ, Φαν Ράιν, Πόουλσεν, Έρικσεν, Ντε Γιονγκ, Μπάμπελ, Σκένε (89'Μπερίγκτερ), Σάνα (74'Ενόχ)

ΜΑΝ.ΣΙΤΙ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Λέσκοτ (63'Κολάροφ), Κλισί, Μπάρι, Γ. Τουρέ, Μίλνερ (77'Μπαλοτέλι), Νασρί, Αγουέρο, Τζέκο