«Σκόνταψε» ο Διομήδης

23:21 8/2/2012 - Πηγή: AEK365

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο κατάμεστο κλειστό του Άργους με τον Διομήδη Άργους να αναδεικνύεται ισόπαλος 27-27 με τον ΠΑΟΚ για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών ΟΠΑΠ. Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμού για τους «Λύκους» μετά από 12 συνεχόμενες νίκες, η οποία ουσιαστικά δίνει ένα νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, αφού αν κερδίσει η ΑΕΚ μπορεί να μειώσει την διαφορά στους 5 βαθμούς από την κορυφή, ενώ και ο «δικέφαλος»

του Βορρά διατήρησε και αυτός τις ελπίδες του για τίτλο. Ο Διομήδης φυσικά και παραμένει το μεγάλο φαβορί της πρωτιάς και του πρωταθλήματος, αλλά έχασε την ευκαιρία να το «τελειώσει» ουσιαστικά από σήμερα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 3-1, 6-3 στο 13' και 7-5 στο 17'. Ο ΠΑΟΚ με ένα 3-0 γύρισε το ματς (7-8) στο 21:42 με γκολ του Παλάσκα που ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης με τον Ουρόσεβιτς να μην μπορεί να τον σταματήσει στο προσωπικό μαρμάρισμα. Ο τεχνικός του Διομήδη έβαλε στη θέση του Σέρβου τον Σαμαρά σε θέση «2» και η «ζημιά» κάπως περιορίστηκε με τον Διομήδη να ξαναπαίρνει προβάδισμα στο σκορ και να κλείνει το ημίχρονο, προηγούμενος 13-12 με τέρμα του εξαιρετικού για ένα ακόμα ματς Μάλλιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα (15-13, 17-14), αλλά ο ΠΑΟΚ με τον πολύ καλό Ιωαννίδη και τον ασταμάτητο Κοκκώνη που όταν έπαιρνε την μπάλα στα πίβοτ, ήταν μισό γκολ, κατάφερε και έμεινε κοντά στο σκορ. Η απουσία του Μαραγκού από την άμυνα του Διομήδη, αλλά και την επίθεση -αφού ο Μεγαλοοικονόμου ήταν σε κακή ημέρα- ήταν αισθητή και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν δεόντως. Ο Διομήδης μπήκε μπροστά στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο 25-22 και 27-24, ωστόσο Ιωαννίδης, Πετρίδης και Κεσίδης (στο 59:37) έφεραν το ματς στα ίσια 27-27 και στα τελευταία δευτερόλεπτα μπορούσαν και οι δύο ομάδες να κερδίσουν. Ο Διομήδης στην τελευταία του επίθεση κερδίζει φάουλ, ο Μεγαλοοικονόμου προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Γουργούμη και εκτελεί απευθείας, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ ήταν σε ετοιμότητα και αν δεν έκανε βιαστικό σουτ από το ένα τέρμα στο άλλο -που πέρασε άουτ- ίσως ο «δικέφαλος» να είχε προλάβει να σκοράρει στα 5 δευτερόλεπτα που απέμειναν για το τέλος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΠΑΟΚ 27-27

Τα δεκάλεπτα: 4-3, 7-6, 13-12 (ημχ.), 17-15, 25-22, 27-27

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας) : Τσούλος, Ζαραβίνας 3, Μεγαλοοικονόμου 1, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Πριόβολος 2, Μούγιτς, Μάλλιος 7, Νούνγκοβιτς, Σαμαράς 5, Κοντούλης, ελευθερίου, Ουρόσεβιτς 3, Τάσκοβιτς 6

ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Παλάσκας 6, Γουργούμης, Κοκκώνης 5, Κνέζεβιτς, Αποστολίδης Π., Πετρίδης 2, Ανγκελόφσκι, Ιωαννίδης 5, Τσακίρης 3, Τσίλης, Σεβαστίδης 2, Τάτσης, Κεσίδης 4, Πίτσιος.

Διαιτητές: Τσάμος-Τσάκωνας Δίλεπτα: 8-8 Πέναλτι: 3/3-2/3 , Κόκκινες: 57:20 Σαμαράς (τρία δίλεπτα)- 57:20 Τσακίρης (τρία δίλεπτα)