Στα πέναλτι η Άρσεναλ

00:55 26/9/2013 - Πηγή: AEK365

Γουέστ Μπρομ- Άρσεναλ: 1-1 (3-4 πεν.)
(Μπεράχινο 71'- Έισφελντ 62')

Ούτε Oζίλ, ούτε Ράμσεϊ, ούτε κανείς! Ο Αλσατός τεχνικός έδωσε την ευκαιρία στους νεαρούς ποδοσφαιριστές, αλλά και σε όσους είχαν λίγα λεπτά συμμετοχής και άπαντες τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο! Μπορεί να μην εντυπωσίασαν με την εμφάνισή τους, όμως σημασία στην προκειμένη έχει ότι έφεραν εις πέρας την αποστολή τους.
Στο 62' ο Άισφελντ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ στο 71' ο Μπεραΐνο κράτησε ζωντανή τη Γουέστ Μπρομ, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα μισάωρο τίποτα δεν άλλαξε

και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι ποδοσφαιριστές του Βενγκέρ αποδείχτηκαν πιο εύστοχοι και επικράτησαν με 4-3.
Στα σημαντικά της αναμέτρησης περιλαμβάνεται και η επιστροφή του Νίκλας Μπέντνερ με τη φανέλα των Λονδρέζων, έπειτα από διάστημα δύο ετών! Ο Δανός επιθετικός ξεκίνησε βασικός, αλλά δεν κατάφερε να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.