23:44 2/6/2013 - Πηγή: AEK365

SERIE B'- PLAY OFF

ΛΙΒΟΡΝΟ- ΕΜΠΟΛΙ: 1-0 (1-1)
Γήπεδο: Αρμάντο Πίκι

Η μεγάλη επιστροφή της Λιβόρνο στα σαλόνια του Ιταλικού ποδοσφαίρου είναι πλέον γεγονός. Η ομάδα του Ντιβέντε Νικολά επικράτησε με 1-0 της Έμπολι και συνδυασμό με την ισοπαλία (1-1) στο πρώτο ματς, πήρε το εισιτήριο για τη Serie A'. Έτσι η Λιβόρνο επιστρέφει στη μεγάλη κατηγορία μετά από τη σεζόν 2009-10.

Στο 22ο λεπτό ο Ταβάνο έκανε ιδανική σέντρα αλλά ο Μακαρόνε κατάφερε να αστοχήσει εξ επαφής και προ κενής εστίας, ενώ στο 26' ο Ματσόνι είπε όχι

σε σουτ του Έμερσον. Στο 31ο λεπτό ήρθε το γκολ για τη Λιβόρνο, καθώς ο Σκιαταρέλα έκανε τη σέντρα και ο Παουλίνιο έγραψε το 1-0 με όμορφη κεφαλιά.

Στο 62ο λεπτό ο Ματσόνι έπεσε και μπλόκαρε το σουτ του Βαλντιφιόρι, ενώ στο 68' το σουτ του Ταβάνο πέρασε μόλις άουτ.

ΛΙΒΟΡΝΟ: Ματσόνι, Σκιαταρέλα, Μπερναρντίνι, Έμερσον, Κετσερίνι, Τζεμίτι (73' Λαμπουργκί), Ντάνκαν Γκέντσογλου, Λούτσι, Παουλίνιο, Ντιονίζι (8' Ντεκάρι).

ΕΜΠΟΛΙ: Μπάσι, Λαουρίνι, Τονέλι, Ρετζίνι, Χισάι, Βαλντιφιόρι, Μόρο (88' Καζόλι), Κρότσε (68' Μκεντλίντζε), Σαπονάραα, Ταβάνο, Μακαρόνε.