19:10 18/5/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ- ΠΛΕΪ ΟΦ

Ανόρθωση- ΑΠΟΕΛ: 2-1
(Ιτζάκι 7', 76' πεν.- Μαντούκα 88' πεν.)

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια του αδιάφορου ντέρμπι κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, καθώς επικράτησε με σκορ 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», χάρη σε δύο τέρματα του Μπάρακ Ιτζχάκι στο 6' και στο 75' (μετά από άστοχο πέναλτι του Οκκά). Για το ΑΠΟΕΛ μείωσε ο Γκουστάβο Μαντούκα στο 87ο λεπτό με εύστοχο κτύπημα πέναλτι.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκαν ο Χιώτης και ο Γκάλαμαζ στις φάσεις που σφυρίχθηκαν τα πέναλτι από τον διαιτητή Δημήτρη Μασιά.

Ομόνοια- ΑΕΚ: 3-1
(Σκέμπρι 18', Άλβες 42', 90+2' πεν.- Λίνσεν 12')

Η Ομόνοια πέτυχε τον μεγάλο στόχο της ευρωπαϊκής εξόδου, καθώς επικράτησε με σκορ 3-1 της ΑΕΚ στο ΓΣΠ, και εξασφάλισε πανηγυρικά την τρίτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι πράσινοι του Τόνι Σαβέφσκι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ νωρίς στην αναμέτρηση, μόλις στο 14' με τον Λίνσεν, κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα και να πάρουν μια πολύ σπουδαία επιτυχία. Δύο τέρματα για την Ομόνοια πέτυχε ο Αντρέ Άλβες στο 43' και στο 90', ενώ ο Αντρέ Σκέμπρι ισοφάρισε στο 18'.

Απόλλων Λ.- ΑΕΛ: 1-3
(Σολάρι 41' πεν.- Κωνσταντίνου 27', 84' πεν., Θεοφίλου 45+7')

Η ΑΕΛ επικράτησε με σκορ 3-1 στον αδιάφορο αγώνα για τον δεύτερο όμιλο απέναντι στον Απόλλωνα. Ο αγώνας ήταν αγγαρεία αφού απουσίαζαν όλοι σχεδόν οι βασικοί ποδοσφαιριστές για τις δύο ομάδες, λίγες μέρες πριν από τον μεγάλο τελικό κυπέλλου, που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη στο Τσίρειο.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από ένα άσχημο περιστατικό στο ξεκίνημα, όταν από ρίψη δακρυγόνων γηπέδου, η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική με συνέπεια ο διαιτητής να διακόψει την αναμέτρηση για οκτώ λεπτά.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, δύο γκολ για την ομάδα του Ζόρζε Κόστα πέτυχε ο Μιχάλης Κωνσταντίνου στο 27' και στο 87' με πέναλτι, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σκόραρε ο Θεοφίλου. Για τον Απόλλωνα σκόραρε ο Εστεμπάν Σολάρι στο 41' με πέναλτι.

ΕΝΠ- Δόξα Κ.: 2-4
(Μρντάκοβιτς 4', Αρτυματάς 84'- Σουάρες 45', Φοφανά 65', 74', 90')

Με τρία γκολ του Φοφάνα (65΄, 73΄, 90΄), η Δόξα πέρασε η νικήτρια από το «Τάσος Μάρκου» κερδίζοντας την Ένωση με σκορ 4-2. Για την ομάδα της Κατωκοπιάς σκόραρε και ο Σοάρες στο 45΄. Για την Ένωση σκόραραν οι Μρντάκοβιτς (5΄) και Αρτυματάς (83΄). Στην έβδομη θέση τερμάτισε η Δόξα με 39 βαθμούς, όγδοη έμεινε η Ένωση με 31.