ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2014 - ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΣΕΧΙΑ- ΜΑΛΤΑ: 3-1
Γήπεδο: Στάντιον μέστα Πλζνε
Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Τσεχία, που επικράτησε εύκολα της Μάλτς με 3-1.
Η Μάλτα στάθηκε καλά στα πρώτα 20 λεπτά και η πρώτη καλή φάση της Τσεχίας ήταν ένα σουτ του Πέκχαρτ στο 26ο λεπτό, τα οποίο πέρασε μόλις άουτ.

Ωστόσο από το 30' και μετά η Τσεχία ανέβασε στροφές και το 33' ο Χογκ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Πλαζίλ, ενώ στο επόμενο λεπτό είπε αρχικά όχι στον Γίρασεκ, αλλά ο Γκέμπρε Σελασιέ με κεφαλιά έκανε το 1-0.
Ωστόσο η Μάλτα απάντησε άμεσα κι έφερε στα ίσια το ματς στο 38ο λεπτό με τρομερό σουτ του Μπρίφα από το ύψος της περιοχής.
Στο 41' το απ' ευθείας φάουλ του Πέκχαρτ έφυγε μόλις άουτ, αλλά στο 52΄ο ίσιος παίκτης έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Τσεχία με 2-1.
Η Μάλτα κατέρρευσε και στο 68ο λεπτό ο Ρέζεκ από κοντά έκανε το 3-1.
Στις καθυστερήσεις η Τσεχία θα μπορούσε να κάνει το 4-1, αλλά ο Ρεζέκ αστόχησε από τη βούλα του πέναλτι.
ΤΣΕΧΙΑ: Τσεχ, Σίβοκ, Λιμπερσκί, Κάντλετς, Γκέμπρε Σελασιέ, Χούμπσμαν, Γίρασεκ (73' Νταριντά), Πλασίλ, Ρέζεκ, Πέκχαρτ (82' Λάφατα), Ραϊτόραλ (61' Πετρζέλα).
ΜΑΛΤΑ: Χογκ, Ντίμεχ, Άγκιους, Μούσχατ, Μποργκ, Σκιμπέρας, Μπαγιάντα (89' Ατσοπάρντι), Σκέμπρι )87' Φένεχ), Μπρίφα, Ερέρα, Μισφούντ.