Συνέχισαν το σερί τα κορίτσια

22:02 10/11/2013 - Πηγή: AEK365

Συνέχισε με νίκη στο Πρωτάθλημα της Α βόλεϊ γυναικών η ΑΕΚ, αφού νίκησε και τον Ηρακλή Κηφισιάς με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Το ματς

Τα κορίτσια της ΑΕΚ μπήκαν στο παιχνίδι με άγριες διαθέσεις και κατάφεραν γρήγορα να πάρουν προβάδισμα, ενώ δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, κάτι που φαίνεται και από

το 25-9, με το οποίο η Ένωση έκανε το 1-0 σετ.
Στην πορεία η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να αντιδράσει και πίεσε αρκετά εκμεταλλευόμενο το πρόβλημα της ΑΕΚ στην υποδοχή. Έτσι έφερε το ματς στα ίσα. Ενώ, μπήκε με επιθετική διάθεση και στο τρίτο σετ, στο οποίο οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να επιστρέψουν και να κάνουν το 2-1.
Τα κορίτσια μπήκαν με στόχο να φτάσουν σε μια καθαρή νίκη κι έτσι κατάφεραν να δείξουν καλά στοιχεία σε άμυνα κι επίθεση, κάτι που τελικά τους έδωσε το 3-1 και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα σετ: 25-9, 24-26, 25-23, 25-17.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Ιβάνοβα 6 (4 άσοι, 7/28 επ., 2 μπλοκ), Κρουκ 11 (3 άσοι, 8/15 επ., 31% υπ.), Γιακουμή 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 9 (5 άσοι, 2/6 επ., 2 μπλοκ), Καββαθά 10 (2 άσοι, 5/10 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 12 (2 άσοι, 10/23 επ., 35% υπ.), Ρόγκα (λ, 33% υπ. - 29% άριστες), Λαδένη, Μπούσια 1 (1 μποκ), Γιόσοβιτς

Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Κουντουρά 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ), Διώτη 12 (10/23 επ., 19% υπ. 2 μπλοκ), Καπέλου 1 (1/3 επ.), Βλαχάκη 11 (1 άσος, 9/30 επ., 23% υπ., 1 μπλοκ), Ντουμιτρέσκου 17 (5 άσοι, 10/30 επ., 2 μπλοκ), Γκουντιμένκο 10 (1 άσος, 8/12 επ., 1 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 63% υπ. - 21% άριστες), Γρηγοράτου, Γκρέκα