17:24 15/12/2013 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE-19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σαρλερουά-Μπριζ: 2-2
(Πολέ 61', Καγιά 69'-Σόμποτα 30', Λιεστιέν 45'

Αυτοκτόνησε η Μπριζ, που κόλλησε στο 2-20 με τη Σαρλερουά, παρότι νικούσε με 2-0 και μοιράζεται πλέον τη 2η θέση με τις Άντερλεχτ και Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Η Μπριζ άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Σόμποτα, ενώ στο 45' ο Λεστιέν έκανε το 2-0. Ωστόσο στην επανάληψη η Σαρλερουά μπήκε δυνατά και μείωσε αρχικά στο 61' με τον Πολέ, ενώ 8 λεπτά αργότερα ο Καγιά έκανε το 2-2.

Ζούλτε Βάρεγκεμ-Λιρς: 3-0
(Νέσενς

2', Κάσερες 15', 70')

Στις νίκες και στη 2η θέση επέστρεψε η Ζούλτε, που νίκησε εύκολα με 3-0 τη Λιρς.

Η Ζούλτε έκανε το 1-0 στο 2ο μόλις λεπτό με τον Νέσενς, ενώ στο 15' ο Κάσερες έγραψε το 2-0. Η Λιρς έχασε πέναλτι με τον Λοσάδα στο 38' και στο 70' ο Κάσερες έκανε το 3-0.

Γάνδη-Άντερλεχτ: 1-2
(Καγκέ 25'-Mπεούνο 60' πεν., Μίτροβιτς 76')

Τεράστιο διπλό με ανατροπή πέτυχε η Άντερλεχτ που επικράτησε της Γάνδης με 2-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καγκέ στο 25ο λεπτό, αλλά η Άντερλεχτ έφερε στα ίσα το ματς στο 60' με το πέναλτι του Μπρούνο. Τη νίκη στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Μίτροβιτς με γκολ στο 76'.

Σταντάρ Λιέγης-Γκενκ: 3-1
(Μποκού 60', Μπιά 61', 76'-Μονρόουζ 90')

Στις νίκες επέστρεψε η Σταντάρ Λιέγης, που επικράτησε με 3-1 της Γκενκ.

Το σκορ άνοιξε ο Μποκού στο 60' κι ένα λεπτό αργότερα ο Μπιά έκανε το 2-0. Το 3-0 διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης στο 76' ενώ στο 90' η Γκενκ μείωσε με τον Μονρόουζ.