CHAMPIONS LEAGUE - ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΤΣΕΛΣΙ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Στάμφορντ Μπριτζ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και «χρυσό» σκόρερ τον Ντιντιέ Ντρογκμπά η Τσέλσι νίκησε με 1-0 την Μπαρτσελόνα στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ. Αξιοι της μοίρας τους οι «Μπλαουγκράνα» που έχασαν ένα σωρό ευκαιρίες και πλέον θα πρέπει στο «Καμπ Νου» να γυρίσουν την κατάσταση

εάν θέλουν να περάσουν εκείνοι στον τελικό. Όσο για τους «Μπλε», πάλεψαν, στάθηκαν τυχεροί και δείχνουν αποφασισμένοι να πάνε για το «θαύμα» στο «Καμπ Νου»...

Στους «Μπλαουγκράνα» ανηκαν τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση καθώς απο το πρώτο λεπτό μπήκαν δυνατά και... έψαξαν το γκολ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με το γνωστό passing game προσπαθούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των «Μπλε». Στο πρώτο πεντάλεπτο η κατοχή της μπάλας για την «Μπάρτσα» άγγιξε το 83-17 , την ώρα που οι γηπεδούχοι έκαναν επίθεση μόνο με γιόμες απο την άμυνα στον μοναδικό επιθετικό, Ντιντιέ Ντρογκμπά. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Ισπανούς ήρθε στο 9' όταν ο Ινιέστα πέρασε την κάθετη πάσα στον Αλέξις Σάντσες αλλά στο πλασέ του Χιλιανού η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά η Τσέλσι είχε και εκείνη μια αξιόλογη φάση όταν οι Τέρι και Κέιχιλ δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα. Η επόμενη μεγάλη φάση στο ματς, ήρθε στο 18'.

Ο Αντρές Ινιέστα έπιασε ένα διαγώνιο σουτ, ο Τσεχ του είπε «όχι» και ο Φάμπρεγκας δεν κατάφερε απο κοντά να πλασάρει σωστά.Μετά το πρώτο 20λεπτο οι «Μπλε» προσπάθησαν να αντιδράσουν, να ανέβουν πιο ψηλά, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο. Η Μπαρτσελόνα ήταν το αφεντικό στο ματς, είχε τον έλεγχο, είχε και τις ευκαιρίες! Στο 27' «άγγιξε» για τρίτη φορά το γκολ όταν ο Φάμπρεγκας πέρασε με κοφτή ντρίπλα τον Κέιχιλ, σούταρε αλλά ο Τσεχ ήταν και πάλι εκεί. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λιονέλ Μέσι να απειλήσει με κεφαλιά, ωστόσο ο Αργεντινος δεν βρήκε στόχο.

Στο 40' οι Λονδρέζοι έφτασαν έξω απο την περιοχή του Βίκτορ Βαλντές, γύρισαν την μπάλα, αλλά ο Μειρέλες δεν σούταρε καλά. Η νέα μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα ήρθε στο 44' όταν οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρο, έφυγαν στην αντεπίθεση, αλλά ο Φάμπρεγκας δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Τσεχ και ο Κόουλ έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Λίγο αργότερα σε σουτ του Μέσι η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και έφυγε μακριά. Η Τσέλσι όμως που δεν είχε μιλήσει για 45' λεπτά, το έκανε στο 2ο λεπτό του εξτρα χρόνου! Ο Ραμίρες έφυγε στην αντεπίθεση, βρήκε τον Ντρογκμπά μέσα στην περιοχή και ο Ιβοριανός με ένα εύκολο πλασέ έκανε το 1-0!

Φουριόζα μπήκε στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα που με πίεση ψηλά και το γνωστό passing game έψαξε το γκολ, το οποίο δεν βρήκε ποτέ στο πρώτο μέρος. Απο την μεριά της η Τσέλσι δεν άλλαξε το στυλ στο παιχνίδι της (άλλωστε δεν είχε λόγο να το κάνει) και στόχος της ήταν να «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση. Στο 51' ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για τους «Μπλαουγκράνα» όταν ο Αντριάνο πέρασε τον Τέρι, πλάσαρε αλλ