Θετικά μηνύματα από Γαλλία, Ιταλία

08:35 12/11/2011 - Πηγή: AEK365

Την στιγμή που οκτώ ομάδες έδιναν τους πρώτους αγώνες μπαράζ με στόχο ένα από τα τέσσερα εισιτήρια της τελικής φάσης του EURO 2012, οι ομάδες που έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση τους τέσταραν τον βαθμό ετοιμότητας τους μέσω φιλικών παιχνιδιών.

Στο Βρότσλαβ, η Ιταλία με γκολ του Μάριο Μπαλοτέλι στο μισάωρο και του Πατσίνι με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού επικράτησε

της "οικοδέσποινας" του EURO 2012, Πολωνίας, με 2-0.

Στο "Σταντ Ντε Φρανς" με διαιτητή τον Κουκουλάκη, η Γαλλία επικράτησε με 1-0 των Η.Π.Α. χάρη σε γκολ του Ρεμί στο 72ο λεπτό με τον Λοράν Μπλαν να χρησιμοποιεί πολλά νέα πρόσωπα.

Η Ολλανδία έμεινε στο 0-0 με την Ελβετία ενώ στην Ουκρανία η Γερμανία αναδείχτηκε ισόπαλη 3-3 με την έτερο "οικοδέσποινα" του EURO 2012. Η ομάδα του Λεβ παρουσίασε αρκετά αμυντικά κενά στο πρώτο μέρος με τον Γιαρμολένκο να δίνει το προβάδισμα στους Ουκρανούς στο 26ο λεπτό με τον Κονοπλιάνκα στο 36' να κάνει το 2-0. Δυο λεπτά αργότερα, ο Κρόος μείωσε σε 2-1 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ναζαρένκο έκανε το 3-1 για την Ουκρανία. Στο δεύτερο μέρος η Γερμανία κατάφερε να ισοφαρίσει χάρη σε τέρματα των Ρόλφες (65') και Μίλερ (77').

Στην Κύπρο, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Σκωτία χάρη σε γκολ των Μίλερ (23') και Μακί (56') με τον Χριστοφή στο 59ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Το Βέλγιο με τον Κέβιν Μιραλάς στην σύνθεση του επικράτησε 2-1 της Ρουμανίας του Κοστίν Λαζάρ. Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Φαν Μπούιτεν έδωσε το προβάδισμα στους Βέλγους και δυο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους χάρη σε αυτογκόλ του Κότσις. Στο δεύτερο ημίχρονο το μόνο που κατάφερε η Ρουμανία ήταν να μειώσει στο 65ο λεπτό με τον Νικουλάε.
Γεωργία-Μολδαβία 2-0